Посольство України в Австралії

Київ 09:18

Австралія 

Рекомендації щодо правил поведінки

Основою багатокультурності та водночас великим здобутком Австралії є застосування принципу рівноправності всіх її громадян, включаючи народності не англо-кельтського походження, перед законом, який захищає їх права незалежно від раси, національності або мови та контролює процес створення умов для успішної асеміляції іммігрантів на її території. Відповідно до загальнонаціональної політики Австралії, основними правами національних меншин є:

1. рівноправність перед законом;
2. право на свободу (захист від дискримінації – расової, етнічної, релігійної або культурної);
3. рівні права на працевлаштування, в тому числі цей принцип розповсюджується на жінок та корінних жителів Австралії – аборигенів;
4. інші права, які відповідають законам демократичного суспільства.

Детальну інформацію щодо соціальних звичаїв та рекомендацій щодо поведінки в Австралії можна переглянути за наступним посиланням:

http://www.immi.gov.au/living-in-australia/choose-australia/about-australia/au-customs/

Валюта

На території Австралії знаходиться в обігу лише національна валюта – австралійський долар. Валюти інших країн обмінюються в аеропортах, банках, а також в спеціальних пунктах обміну. В країні широко поширена система оплати електронними банківськими картками, цілодобово функціонують банкомати, де можна отримати готівку за умови наявності ліквідної електронної картки.

Десятинна система серед грошових одиниць була введена в Австралії 14 лютого 1966 року. З того часу австралійський долар (A$) складається з 100 центів (с).

В обігу знаходяться монети (5с, 10с, 20с, 50с, $1 та $2), а також банкноти номіналом 5,10, 20, 50, 100 доларів. Банкноти виготовляються з м'якого пластику.

Безпекова ситуація у країні акредитації

Австралія вважається країною із середнім рівнем кримінальної небезпеки. Відвідувачам цієї країни слід остерігатись вуличних злочинів, нічних пограбувань, зокрема взлому автомобілів, що щоденно трапляються у віддалених районах Сіднею, Мельбурну та інших міст. Слід також мати на увазі, що в таких злочинах поширено застосування різної зброї. Іноді в денний час громадяни України також можуть стати жертвами кишенькових злодіїв.

У випадку виникнення скрутних ситуацій, зокрема пов’язаних з втратою документів або грошей, громадянину України слід

У випадку виникнення скрутних ситуацій, зокрема пов’язаних з втратою документів, громадянину України слід звернутись:

1. до служб пожежної, поліцейської або невідкладної допомоги за телефоном «000»;

2. до Посольства України в Австралії, яке знаходиться за адресою: Level 12, 60 Marcus Clarke street, Canberra, ACT 2601, телефон: 612/ 6230 5789, факс: 6230 7298.

Окрім того, інтереси України, включаючи надання, в разі необхідності, допомоги громадянам України, представляє Почесне консульство України в м. Мельбурн, яке очолюється громадянином Австралії Валерієм Ботте.

Адреса Почесного консульства в м.Мельбурн:

86 Rathnullen Quad, Doncaster Victoria 3108, Australia, телефон: 61/3 9848 6038.

Умови працевлаштування

На австралійському ринку робочої сили має місце високий рівень конкуренції. Зайнятість в Австралії залежить від економічних факторів, типу роботи та різних обставин, які можуть вплинути на наявність робочих місць в різних регіонах країни. Дозвіл на імміграцію не гарантує надання роботи, навіть якщо заявник був оцінений як висококваліфікований спеціаліст.

З питань програм з працевлаштування, пошуку роботи необхідно звертатись до: веб-сторінки австралійського уряду з питань працевлаштування, яка зокрема включає огляд ситуації щодо працевлаштування в Австралії та перелік спеціальностей: www.workplace.gov.au

Надання медичних, соціальних послуг

Медичні послуги

У разі необхідності отримання медичної допомоги необхідно звертатися до спеціаліста-терапевта, який за результатами огляду направляє пацієнтів до вузькоспеціалізованих спеціалістів. Напряму звернутися без напрвлення терапевта, як правило, не можливо.
В австралійських аптеках переважна більшість ліків відпускаються лише за рецептом лікаря.

Громадяни України, які прибули в Австралію на короткий термін можуть придбати приватну страховку через приватні страхові компанії.
Додаткову інформацію з питань медичного страхування можна знайти на веб-сайті: www.health.gov.au

Вивчення мови

В Австралії Департамент імміграції та громадянства надає два важливих види послуг для іммігрантів, яким потрібна допомога з оволодінням англійської мови:

1. програма англійської мови для дорослих іммігрантів (AMEP);
2. служба перекладів (TIS).

Детальну інформацію з питань навчальної програми AMEP можна отримати на веб-сайті: http://www.immi.gov.au/living-in-australia/help-with-english/amep/

Служба перекладів

Громадянин України, який не володіє англійською мовою, для вирішення своїх особистих питань з державними службами Австралії може скористатись Службою перекладів, яка функціонує цілодобово протягом тижня. З цією службою можна зв’язатись по тел: 131 450 (всередині Австралії).

Більш детальну інформацію з питань влаштування іммігрантів в Австралії можна знайти на веб-сайті у розділі “Settle in Australia”: http://www.immi.gov.au/living-in-australia/settle-in-australia/

Митні питання

Австралія застосовує жорсткі правила щодо ввезення з-за кордону: заборонених наркотичних препаратів, тваринної та рослинної сировини, предметів, вироблених з природних матеріалів, деяких продуктів харчування, деяких медичних продуктів, зокрема тих, які містять великий відсоток наркотиків.

Окрім цього, не дозволяється ввезення (за виключенням випадків) вогнепальної зброї, інших видів зброї та обладнання.

Рекомендується декларувати всі продукти харчування, а також предмети, вироблені з тваринної або рослинної сировини, включаючи дерев’яні культурні цінності, кемпінгові та спортивні приладдя. У випадку, якщо деякі предмети будуть представляти загрозу для австралійського навколишнього середовища або природи, вони конфіскуються або відправляються в країну відправника. У випадку, якщо деякі предмети мають залишки землі або рослин, вони відправляються в карантинну службу для очищення.

Порушення митних правил може призвести до застосування жорстких мір покарання, зокрема стягнення штрафу (мін. розмір 220 австралійських доларів). Більш серйозні порушення можуть призвести навіть до ув’язнення.

Для отримання більш детальної інформації необхідно звертатись до відповідних австралійських служб:

1. з медичних препаратів: тел: 1800 020 653 (по території Австралії) або 612/ 6232 8610 (з-за кордону), сайт: www.health.gov.au/

2. з ветеринарних препаратів: тел: 612/ 6272 5158, сайт: www.nra.gov.au

3. з вогнепальної та іншої зброї: тел: 1300 363 263 (по території Австралії) або 612/ 6275 6666, сайт: www.customs.gov.au

4. з захисту живої природи: тел: 612/ 6274 1900, сайт: www.ea.gov.au

Предмети, звільнені від накладення податку

Перелік предметів, які звільняються від сплати податків, включає:

1. предмети вартістю 900 австр. дол. (450 дол. на людину до 18 років), в разі якщо вони придбані за кордоном, у магазинах duty-free перед відбуттям з Австралії або вже звільнені від податку через податкову службу Австралії за спеціальною схемою, що передбачає повернення вартості податку туристам. Цей перелік може включати, наприклад, подарунки, сувеніри, камери, електронні прибори, шкіряні вироби, парфумерію, ювелірні вироби, часи та спортивні предмети. Алкогольні та тютюнові вироби не включаються у перелік.

2. 2.25 л алкогольних напоїв на одну дорослу людину.

3. 50 шт. сигарет або 50 гр. сигар або тютюнових виробів на кожну дорослу людину.

4. Особисті речі такі, як новий одяг, взуття, предмети особистої гігієни.

5. Особисті речі, які були у використанні не менше ніж 12 місяців (може вимагатись підтвердження дати покупки).

Моторні засоби та запчастини до них не відносяться до особистих речей.

Сплата митних зборів приймається у вигляді готівки, подорожніх чеків в австралійських доларах, персональних чеків австралійського банку, а також більшістю кредитних карток та EFTROS у всіх міжнародних аеропортах та деяких морських портах.

Для отримання більш детальної інформації з питань митних правил необхідно звертатись до Митної служби Австралії: тел.: 1300 363 263 (по території Австралії) або 612/ 62756666 (з-за кордону), сайт: www.customs.gov.au, з питань карантину з карантинних питань: тел.: 1800 020 504 або 612/2 9364 7222 або на сайт: www.aqis.gov.au

Корисні номери телефонів (поліція, довідкова служба, служба порятунку тощо)

Міжнародний телефонний код Австралії – 61. Якщо дзвонити з України, необхідно набрати 8-10-61+код міста (напр. 2 – Сідней, 3 - Мельбурн)+номер телефону.

Зворотне з'єднання забезпечується після набору 0011-380 + код міста + телефон.
В Австралії вернутись до служб пожежної, поліцейської або невідкладної допомоги можна за телефоном «000»

Мапа


Республіка Вануату

Поради громадянам України, які подорожують до Республіки Вануату

Режим в'їзду: Візовий. Віза оформлюється в аеропорту після прибуття

Безпекова ситуація

Вануату є зоною цілого ряду природних стихійних лих. Землетруси, цунамі і виверження вулканів можуть відбутися під час вашої подорожі. Влада Вануату контролює діяльність вулканів, відвідуваних туристами і надає рекомендації за рівнем ризику. Рівні викиду вулканічного пилу і доступність подорожі до вулканів може швидко змінитися, перевіряйте  інформацію місцевої влади перед поїздкою до вулканічних районів.

Вологий тропічний клімат, близький до екваторіального, є характерним для більшості островів Вануату. З травня по жовтень (зимові місяці) на Нових Гебридах дмуть південно-східні вітри. З листопада по квітень повітря дуже вологе внаслідок дуже частих і сильних злив. У цю пору року спостерігаються високі температури та часті циклони. Сезон сильних дощів на всіх островах Вануату триває з січня по березень. Самим дощовим місяцем у році є лютий (20 дощових днів), але сильні тропічні шторми можуть виникнути  і в інші місяці. Найсухіші місяці — серпень і вересень.

Циклони на островах трапляються найчастіше в грудні-березні і формуються над Кораловим морем, що лежить на північний захід від Вануату.Наслідки тропічного циклону Пем (13.03.2015) привели до значних збитків у Вануату. Тим не менш, туристична інфраструктура відремонтована і відновлені основні послуги. Додаткова інформація на офіційному сайті:

http://www.discovervanuatu.com.au/tropical-cyclone-pam-hotel-update/

Подорожі до островів Вануату, здебільшого, вважаються безпечними. Рівень злочинності є відносно низьким. 

Найбільш поширеними злочинами є крадіжки із будинків, готельних номерів і транспортних засобів, а також поодинокі акти вандалізму. Ми радимо вам проявляти звичайні заходи безпеки в Вануату.

Тримайте номер у готелі або резиденції завжди зачиненим.

Рекомендації щодо правил поведінки

Перед початком подорожі дізнайтеся про країну та її культуру.
· Пам'ятайте, що кожна країна в Тихому океані є унікальною.
· Будьте в курсі місцевих релігійних та соціальних звичаїв.
· Вбирайтеся відповідно, шанобливо поводьтеся, відвідуючи невеликі поселення, релігійні та культурні об’єкти.
· Вивчіть ключові слова місцевою мовою.
· Поважайте гідність і недоторканність приватного життя інших – запитайте дозволу, перш ніж робити світлини.
· Відвідайте місцевий інформаційний центр для подорожуючих.

Захист коралових рифів
· Не купуйте вироби з коралів, рослин або тварин, які знаходяться на межі зникнення.
· Не стійте на коралових рифах, не торкайтеся та не руйнуйте їх та інших елементів рифів.

Мандрівникам рекомендується одягатися відповідно до прийнятного одягу  для відпочинку, але уникати оголених та відкритих частин тіла у громадських місцях. Усіляко уникайте будь-яких контактів у громадських місцях із особами протилежної статті, навіть якщо це Ваша дружина або чоловік. Будь-які інтимні контакти між особами однієї статі жорстко караються у цій країні. Жінкам рекомендується уникати подорожей поодинці, особливо вночі або в безлюдних місцях.

Здійснення покупок

Більшість магазинів закриваються на "сієсту" о 11:30 до 13:30. Ресторани, кафе, банки, супермаркети і поштове відділення не дотримуються «сієсти». Магазини відкриті в суботу вранці і деякі спеціалізовані магазини і супермаркети відкриті в неділю вранці. Приміські торгівельні центри відкриваються рано і працюють до вечора сім днів на тиждень. Ринок у центрі міста працює щодня, крім неділі, де можна придбати квіти, фрукти, овочі та сувенірну продукцію.

Транспорт

Враховуйте, що на території островів Вануату довжина транспортних шосейних шляхів складає 1070 км і лише 256 км з них мають тверде покриття. Система громадського транспорту налічує автобуси та таксі. Таксі є недорогими і доступними. Національним авіаперевізником є компанія Air-Vanuatu.

Медична допомога, працевлаштування та соціальні послуги

Медична допомога дуже обмежена. Громадянам України перед подорожжю до Республіки Вануату  рекомендується придбати поліс медичного страхування. Переконайтеся у страховій компанії, що він буде доступним для використання на островах Вануату і покриватиме витрати на евакуацію з території цієї країни в Україну. Оскільки витрати на медичні послуги не завжди покриваються за рахунок страхового полісу, мандрівнику треба бути готовим до сплати за медичні послуги за власний кошт із подальшою компенсацією витрат страховою компанією.

Широко розповсюджені такі захворювання як діарея, гепатит В, шкірні захворювання, малярія. Рекомендується вживати протималярійні препарати до подорожі та зробити профілактичні щеплення відповідно до порад вашого дільничного лікаря. Значну допомогу місцевому населенню надає Всесвітня організація охорони здоров’я.

Легальне працевлаштування іноземних громадян є дуже обмеженим і може бути пов’язано із роботою у сфері обслуговування.

Рівень соціальних послуг невисокий.

Валюта

Національна валюта Вату (1 дол. США дорівнює  94 вату),  значна частина магазинів приймають австралійські долари та долари США. Готівкова іноземна валюта, дорожні чеки і основні міжнародні кредитні картки (Amex, Diners, JCB, Mastercard і Visa) отримали широке визнання. На малих островах значна частина платіжних операцій проводиться тільки готівкою.

Митні правила

При перетині кордону з іноземних туристів стягується туристичний збір, деякі авіа-оператори відразу включають цю суму до вартості квитка. Для перебування в країні до 30 днів віза не потрібна. Збір для осіб старше 12 років становить приблизно 28 дол. США, який сплачуватиметься готівкою.

Непоодинокі випадки, коли при перетині кордону від іноземних громадян вимагають надати довідку про відсутність СНІДу. Радимо мати при собі таку довідку із перекладом англійською мовою та нотаріальним завіренням. 

Митні органи Республіки Вануату суворо забороняють ввезення вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухових речовин та друкованої або іншої продукції порнографічного характеру.

Товари рослинного та тваринного походження вимагають попередньої сертифікації

Корисні номери телефонів

Пожежна служба 22 333

Швидка допомога 22 100

Поліція 22 222

Додаткова інформація

http://www.portvilavanuatu.com/vanuatu-facilities.php


Республіка Кірибаті

Поради громадянам України, які подорожують до Республіки Кірибаті

Режим в'їзду:  Візовий. Для відпочинку і туризму досить мати закордонний паспорт і короткострокову австралійську візу. Інтереси Кірибаті представляють посольства Австралії і Великобританії. Консульський збір - 33 дол. США. Віза потрібна навіть у випадку транзиту.

Відвідувачі повинні також мати дійсний паспорт не менше 6 місяців, зворотній  квиток і доказ наявності достатніх коштів під час перебування в країні.

Продовження терміну перебування:
AUD $ 60 у випадку продовження терміну перебування понад 30 днів (до 4 місяців в цілому). Додаткова інформація: Kiribati Immigration Division, Ph: (+686) 21342, Email: sio@mfa.gov.ki (Senior Immigration Officer)

Наявність  сертифікату вакцинації:
Дійсний сертифікат вакцинації проти жовтої лихоманки вимагають  від осіб, що прибувають із заражених регіонів.

Безпекова ситуація

Держава, розташована на островах і атолах в західній частині Тихого океану. До складу Кірибаті входять острови Гілберта (16 островів і атолів), острови Лайн або Центральні Полінезійські Споради (8), острови Фенікс (8) і острів Банаба (Ошен). Загалом, це довгі і вузькі коралові атоли, що підносяться над водою на лічені сантиметри. Атоли лежать не тільки в стороні від решти світу, але і досить далеко один від одного, земля тут неродюча, окрім кокосових пальм практично нічого не росте. Загальна площа країни складає 700 кв. км.

Клімат: Екваторіальний морський. Температура ніколи не опускається нижче +22 С. Опадів випадає 1000 - 1200 мм. в рік. Клімат дуже рівномірний - на островах ніколи не буває різких перепадів температур або руйнівних штормів, дощі нетривалі і теплі.

Подорожі до островів Кірибаті, здебільшого, вважаються безпечними. Рівень злочинності є відносно низьким.  

Зважаючи на свою крайню ізольованість від цивілізації, острови живуть своїм  неквапливим життям, як і сотні років назад.

Найбільш поширеними злочинами є крадіжки із будинків, готельних номерів і транспортних засобів, а також поодинокі акти вандалізму. Ми радимо вам проявляти звичайні заходи безпеки в Кірибаті.

Рекомендації щодо правил поведінки

Перед початком подорожі дізнайтеся про країну та її культуру.
· Пам'ятайте, що кожна країна в Тихому океані є унікальною.
· Будьте в курсі місцевих релігійних та соціальних звичаїв.
· Вбирайтеся відповідно, шанобливо поводьтеся, відвідуючи невеликі поселення, релігійні та культурні об’єкти.
· Вивчіть ключові слова місцевою мовою.
· Поважайте гідність і недоторканність приватного життя інших – запитайте дозволу, перш ніж робити світлини.
· Відвідайте місцевий інформаційний центр для подорожуючих.

Захист коралових рифів
· Не купуйте вироби з коралів, рослин або тварин, які знаходяться на межі зникнення.
· Не стійте на коралових рифах, не торкайтеся та не руйнуйте їх та інших елементів рифів.

Кірибаті, в цілому, є безпечними островами для відвідування туристами. Туризм становить значну частину прибутку бюджету цієї країни.

Самотня жінка в суспільстві остров'ян - майже нечуване явище. Тому жінкам не рекомендується пересуватися країною поодинці. Більшість будівель і готелів не мають системи гарячого водопостачання. Деякі готелі оснащені системою сонячного нагріву, яка подає теплу воду тільки в денні години. Рекомендації щодо одягу і зовнішнього вигляду:
Бікіні та відкриті купальні костюми за межами пляжів неприпустимі. Нагота і надмірно відверті купальні костюми згідно з місцевим законодавством заборонені.

Напруга в електромережі становить 240 В, 50 Гц. Стандартними є круглі розетки австралійського типу з трьома штирями (Type I). На Кірітіматі (Острів Різдва) також використовуються штепселі американського типу. Цілодобово струм подається тільки на південну частину Тарави, на інших островах виробленням електроенергії займаються невеликі генератори або сонячні батареї, тому електроживлення не постійне і спостерігаються часті різкі коливання напруги.

Чайові не прийняті. За місцевими традиціями "взяти на чай" означає взяти в борг або отримати подарунок, який в обов'язковому порядку має бути відшкодований якоюсь вдячністю. Тому як чайові найчастіше використовуються різні сувеніри і лише у великих готелях Тарави можна дати "на чай" близько 5% від суми рахунку.

Під час відпочинку на островах Кірибаті завжди уникайте відвідування ізольованих пляжів поодинці, не залишайте цінні речі без нагляду. Тримайте номер у готелі або резиденції завжди зачиненим. Жінкам рекомендується уникати подорожей поодинці, особливо вночі або в безлюдних місцях.

У водах навколо островів водиться декілька різновидів акул, морські змії і безліч інших небезпечних морських істот. Деякі види риби містять в своєму м'ясі отруйні токсини, тому рекомендується завжди консультуватися з місцевими жителями щодо безпеки продукту. Під час плавання в океані, багатому течіями і небезпечними тваринами, рекомендується завжди користуватися гідрокостюмами, а для входу у воду на необладнаному узбережжі використовувати міцне взуття, що оберігає ноги від голок морських тварин і гострих граней уламків корала. Плавання в лагунах вважається практично безпечним. Ніяких небезпечних або отруйних тварин на самих островах не немає.

Під час перебування на Кірибаті намагайтесь харчуватися та відпочивати  у вашому готелі, екскурсійні подорожі здійснювати у супроводі гіда, рекомендованого екскурсійним бюро при вашому готелі.

Здійснення покупок

Банки офіційно працюють з понеділка по п'ятницю з 09.00-09.30 до 14.00-15.00, однак за межами Тарави графік роботи досить нестійкий.

Валюту можна обміняти в офісах Bank of Kiribati Ltd або в місцевих готелях. У багатьох дайв-клубах та на транспорті охоче приймаю до оплати долари США, проте на більшості віддалених атолів розплатитися ними найчастіше неможливо зовсім. Загалом, в обігу дрібні монети, розміняти купюру номіналом в 100 доларів часто буває украй скрутно, особливо за межами Тарави.

Безготівкові платіжні засоби мають дуже обмежене ходіння. Кредитними картками MasterCard і Visa можна розплатитися лише на Тараві і в деяких великих готелях. Банкомати є тільки у відділеннях банку Kiribati / ANZ в Бетіо, Баірікі і Бікінібеу (все на атолі Тарава). Поза Таравою використання кредитних карт практично неможливо, радимо знімати гроші з рахунку заздалегідь, в столиці країни.

Дорожні чеки приймають у великих готелях, деяких магазинах і в Bank of Kiribati Ltd на Тараві. Щоб уникнути додаткових витрат, пов'язаних з коливаннями обмінного курсу, рекомендується брати з собою чеки в австралійських доларах. Використання кредитних карт і туристичних чеків практично неможливе. Банки і магазини мають нестійкий графік роботи.

Не купуйте контрафактної та піратської продукції, навіть якщо вони є загальнодоступними.

Транспорт

Відносно регулярний транспорт є тільки на основному архіпелазі - островах Гілберта. Місцева авіакомпанія Air Kiribati виконує рейси на двох невеликих літаках зі столиці Тарава практично на всі острови архіпелагу, пов'язуючи їх заодно між собою. Періодичність рейсів на різних маршрутах коливається від щоденної до щотижневої. В силу малої місткості літаків квитки часто бувають в дефіциті.

Місцеве населення пересувається загалом на поромах і інших судах, що регулярно курсують між островами архіпелагу Гілберта. Це значно дешевше, ніж на літаку. На судах можна бронювати каюти.

Транспортне сполучення на інших архіпелагах нерегулярне. Деякі острови місяцями не мають зв'язку із зовнішнім світом.

У столиці існує автобусне сполучення. Мікроавтобуси зупиняються в будь-якому місці на прохання пасажирів. Ходять вони часто, раз на декілька хвилин.

Медична допомога, працевлаштування та соціальні послуги

Рівень місцевих лікувальних установ досить невисокий, в країні все ще є певна нестача відповідного медичного обладнання та кваліфікації персоналу. Обслуговування навіть в Центральній лікарні в Наверевере (Тарава) не завжди відповідає європейським стандартам. На всі острови є всього одна санітарна машина. Нова і досить сучасна лікарня збудована в Бонрікі, також є непогана клініка в Бетіо. На більшості зовнішніх островів є невеликі амбулаторії, що відправляють всіх серйозно хворих пацієнтів на Тарава.

При відвідуванні Кірібаті слід мати з собою необхідний запас медикаментів та лікарських засобів, а за наявності хронічних захворювань – всі необхідні вам ліки під час подорожі, завірені підписом лікуючого лікаря на відповідному рецепті.

Громадянам України перед подорожжю до островів Кірибаті рекомендується придбати поліс медичного страхування. Переконайтеся у страховій компанії, що він буде доступним для використання на островах Кірибаті і покриватиме витрати на евакуацію з території цієї країни в Україну. Оскільки витрати на медичні послуги не завжди покриваються за рахунок страхового полісу, мандрівнику треба бути готовим до сплати за медичні послуги власним коштом із подальшою компенсацією витрат страховою компанією.

Свідоцтво про щеплення проти жовтої лихоманки потрібно від всіх мандрівників у віці більше 1 року, що прибувають з районів розповсюдження цього захворювання. Щеплення не потрібно для транзитних пасажирів, що не покидають територію аеропорту.

Ризик зараження малярією практично відсутній на всій території країни. Вакцинація проти тифу і поліомієліту рекомендується для всіх мандрівників. Вакцинація проти гепатиту B рекомендується для всіх мандрівників у віці більше одного року. Також рекомендується вживати підвищені заходи обережності від діареї, геморагічної лихоманки, дифтерії, туберкульозу і грибкових захворювань шкіри.

Вся вода повинна розцінюватися як потенційно непридатна для вживання. Вода, що використовується для пиття, чищення зубів або створення льоду, повинна піддаватися попередньому кип'ятінню. Молоко і молочні продукти зазвичай пастеризуються і безпечні для вживання. М'ясо, дари моря і рибу вважають безпечними, але рекомендовано їх вживати тільки після попередньої теплової обробки, переважно гарячими. Овочі повинні бути ретельно вимиті і попередньо оброблені, а фрукти очищені від шкірки.

Оскільки клімат дуже жаркий, а сонячне випромінювання агресивне, необхідно вживати певні заходи проти сонячної радіації, теплового ураження та зневоднення. Рекомендується мати при собі сонцезахисні засоби, головні убори і легкий бавовняний одяг, що закриває тіло. Острови Банаба (Ошен) і Кірітіматі (Різдва) стали безплідною пустелею після вироблення фосфоритних родовищ на першому та випробувань ядерної зброї на другому.

Валюта

Австралійський долар, 1 долар дорівнює 100 центам. У обігу банкноти гідністю в 100, 50, 20, 10 і 5 доларів, монети в 1, 2 долари і в 50, 20, 10 і 5 центів.

Митні правила

Заборонено ввезення продуктів харчування, продукції порнографічного характеру, чистого алкоголю, наркотиків, зброї і боєприпасів. На одну особу дозволено провозити в Кірибаті: 2,25 літрів міцних алкогольних напоїв (вміст спирту понад 22%), 4 літри вина або пива та 200 сигарет або 250 грамів тютюнових виробів  для осіб віком більше 21 року. Ввезення національної і іноземної валюти не обмежене, більше 5 000 австр. дол. підлягають декларуванню.

Дозволено безмитне ввезення товарів вартістю до 400 австр. доларів. Заборонено ввезення продуктів харчування з Азіатського регіону і домашніх тварин. Фрукти, овочі, вироби з дерева, рослини і насіння підлягають огляду. Заборонений вивіз зразків рослин і тварин, що знаходяться під охороною держави, а також виробів з раковин і коралів.

Корисні номери телефонів

Служба порятунку
Оператор (аварійна служба тільки) 199

Пожежна служба 193

Швидка допомога (лікарня) 194/195

Поліція 192/188

Лікарні на S.Tarawa (місцевий код +686)
Betio Центральна лікарня Betio (Червоний Берег), Південна Тарава 195
Tungaru Центральна лікарня Nawerewere, Південна Тарава 194

Додаткова інформація  для подорожуючих

http://kiribatitourism.gov.ki/images/Downloads/visitors_guide_2014-2015_Med.pdf


Республіка Науру

Поради громадянам України, які подорожують до Республіки Науру

Режим в'їзду:  Візовий. Для відвідування Науру громадянам України потрібна віза. Візу можна оформити, звернувшись безпосередньо до Департаменту митниці та імміграції Науру або в Генеральне консульство Республіки Науру в Мельбурні (Австралія). Для відпочинку і туризму досить мати закордонний паспорт і короткострокову візу. Найпростіше отримати візу в Австралії або Великобританії. Транзитні пасажири візи не потребують. Консульський збір - 100 доларів США.

З усіх пасажирів, що залишають територію країни, стягується аеропортовий збір у розмірі AUD25 (сплачується безпосередньо в аеропорту). Від сплати збору звільнені діти у віці до 12 років, члени екіпажів, транзитні пасажири та особи, що мають на руках спеціальний письмовий дозвіл Міністерства юстиції Науру.

http://www.naurugov.nr/about-nauru/visiting-nauru/visa-requirements.aspx

Безпекова ситуація

Науру є малим ізольованим островом у південно-західній частині Тихого океану. Відстань до Сіднея — 4 тис. км. За піщаними пляжами простягається вузька (100 — 300 м) смуга родючих ґрунтів, яка придатна для сільськогосподарського використання, а далі всередині острова - вапнякове плато, яке раніше було вкрите потужною товщею фосфатів, а зараз є мертвою зоною колишніх розробок.

Клімат — екваторіальний, жаркий та вологий. Середня температура січня +27, липня +28 °C. Щорічно випадає 2060 мм опадів. Мусонний сезон триває з листопаду до лютого. У середньому в країні щорічно реєструється не менше одного циклону (зазвичай один-два), більшість з яких відбувається під час сезону дощів. Найбільша кількість циклонів, як правило, реєструється в лютому.

Подорожі до Науру, здебільшого, вважаються безпечними. Рівень злочинності є відносно низьким.  

Рекомендації щодо правил поведінки

Перед початком подорожі дізнайтеся про країну та її культуру.
· Пам'ятайте, що кожна країна в Тихому океані є унікальною.
· Будьте в курсі місцевих релігійних та соціальних звичаїв.
· Вбирайтеся відповідно, шанобливо поводьтеся, відвідуючи невеликі поселення, релігійні та культурні об’єкти.
· Вивчіть ключові слова місцевою мовою.
· Поважайте гідність і недоторканність приватного життя інших – запитайте дозволу, перш ніж робити світлини.
· Відвідайте місцевий інформаційний центр для подорожуючих.

Захист коралових рифів
· Не купуйте вироби з коралів, рослин або тварин, які знаходяться на межі зникнення.
· Не стійте на коралових рифах, не торкайтеся та не руйнуйте їх та інших елементів рифів.

Науру, в цілому, є безпечним островом для відвідання туристами. Туризм становить значну частину прибутку бюджету цієї країни.

Під час відпочинку на Науру завжди уникайте відвідування ізольованих пляжів поодинці, не залишайте цінні речі без нагляду. Тримайте номер у готелі або резиденції завжди зачиненим. Жінкам рекомендується уникати подорожей поодинці, особливо вночі або в безлюдних місцях.

Під час перебування на Науру намагайтеся харчуватися та відпочивати  у вашому готелі, екскурсійні подорожі здійснювати у супроводі гіда, рекомендованого екскурсійним бюро при вашому готелі.

Транспорт

Довжина автодоріг на Науру становить близько 40 км. Довжина доріг із твердим покриттям становить 29 км, з котрих 17 км розташовані вздовж узбережжя. Із району фосфоритних розробок до узбережжя тягнеться 12-кілометрова дорога без твердого покриття. На півдні острову розташований Міжнародний аеропорт Науру. Рейси виконуються національним перевізником Nauru Airlines.

Транспортний рух лівосторонній. Національне водійське посвідчення є прийнятним. На острові існує обмеження швидкості руху: 30 миль на годину. Податок на виїзд: 10$.

Зв’язок 

SIM-карти можна придбати в головному офісі провайдера мобільного телефону - Digicel.
Доступ до Інтернету:  інтернет-кафе CENPAC в  Civic Centre або мобільний інтернет WiMax від Digicel.

Медична допомога, працевлаштування та соціальні послуги

Уряд Науру стурбований  проблемою глобального потепління, так як у випадку підвищення рівня Світового океану острову загрожує затоплення. Тому республіка намагається привернути увагу світової громадськості, насамперед, через ООН.

Громадянам України перед подорожжю до Республіки Науру рекомендується придбати поліс медичного страхування. Переконайтеся у страховій компанії, що він буде доступним для використання в Науру і покриватиме витрати на евакуацію з території цієї країни в Україну. Оскільки витрати на медичні послуги не завжди покриваються за рахунок страхового полісу, мандрівнику треба бути готовим до сплати за медичні послуги власним коштом із подальшою компенсацією витрат страховою компанією.

Спалахи захворювання лихоманкою Денге є постійними. Запобіжного щеплення на сьогодні не існує. Лихоманка Денге, також відома як тропічна лихоманка, являє собою гостру вірусну інфекцію, переноситься москітом Aedes aegypti, який розмножується в застійних водоймах і є активним у світлу пору доби. Настійно рекомендується вживати застережні заходи проти укусів комарів, в тому числі з використанням засобів від комах, носити довгий, просторий одяг, одяг світлого кольору. Для отримання додаткової інформації дивіться  інформаційний листок Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо лихоманки Денге.

Рівень соціальних послуг невисокий.

Валюта     

Австралійський долар (A$), рівний 100 центам. У обігу банкноти гідністю в 100, 50, 20, 10 і 5 доларів, монети в 1, 2 долари і в 50, 20, 10 і 5 центів. Всі розрахунки в Науру здійснюються готівкою. Кредитні / дебетові картки не приймаються.

Митні правила

Митні органи Науру суворо забороняють ввезення вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухових речовин та друкованої або іншої продукції порнографічного характеру.

Ввезення національної і іноземної валюти не обмежене, дозволений вивіз національної і іноземної валюти - не більше 5000 USD, суми більше 10 000 австралійських доларів підлягають декларуванню. Дозволено безмитне ввезення товарів вартістю до 400 австралійських доларів. Заборонено ввезення продуктів харчування, що не пройшли спеціального санітарно-гігієнічного контролю. Фрукти, овочі, вироби з дерева, рослини і насіння підлягають огляду. Заборонений вивіз зразків рослин і тварин, яєць і чучел птахів, що знаходяться під охороною держави, а також виробів з шкіри, кістки, пір'я птахів, раковин і коралів.

Корисні номери телефонів

Служба порятунку: 112, 110

Лікарня Nauru General Hospital: +674 555-4302

Додаткова інформація

http://www.naurugov.nr/about-nauru/visiting-nauru.aspx


Нова Зеландія

Поради громадянам України, які подорожують до Нової Зеландії

Режим в'їзду: 

Візовий. Для поїздки до Нової Зеландії громадянам України потрібно отримувати візу заздалегідь.

Безпекова ситуація

Нова Зеландія входить до топ кращих напрямків екотуризму. Недоторкана людиною природа – з безрозмірними лісами, льодовиками, водоспадами, фіордами і вулканами – головне багатство цієї країни. Нова Зеландія — країна з відносно низьким рівнем злочинності.  Згідно з статистичними даними найбільшу небезпеку для подорожуючих несе перебування в найбільшому місті Нової Зеландії – Окленді. Проте слід вважати і на природні катаклізми -  незначні часом підземні поштовхи, оскільки землетруси є одним із стихійних лих Нової Зеландії.

Рекомендації щодо правил поведінки

Під час відпочинку завжди уникайте відвідування ізольованих пляжів поодинці, не залишайте цінні речі без нагляду.

Здійснення покупок

Кредитні карти: American Express, Diners Club, MasterCard і Visa приймаються у багатьох організаціях.

Транспорт

Рух лівосторонній, обмеження швидкості від 50 км/год в містах до 100 км/год на автомагістралях. Загальні вантажні перевезення здійснюються автомобільним та морським транспортом. Повітряний транспорт репрезентує державна авіакомпанія «Ейр Нью Зіланд».

Медичні послуги

Громадянам України перед поїздкою до Нової Зеландії радимо придбати поліс медичного страхування. При придбанні страховки переконайтеся, що Ваш поліс покриватиме видатки на медичну допомогу у Новій Зеландії, а також можливі витрати на медичну евакуацію. Оскільки витрати на медичні послуги не завжди покриваються за рахунок страхового полісу, мандрівнику треба бути готовим до сплати за медичні послуги власним коштом із подальшою компенсацією витрат страховою компанією.

Умови працевлаштування та соціальні послуги

Нова Зеландія — одна з небагатьох розвинених країн з відкритою імміграційною політикою, охоче приймає на проживання кваліфікованих фахівців з інших країн, але отримання права жити і працювати в цій країні має свої складності й особливості.  

Керівництво країни періодично проводить додаткові програми залучення молодих фахівців. Вони орієнтовані як на студентів, так і на випускників. Однак потрібно пам’ятати, що вища освіта в Новій Зеландії платна, і якщо ви плануєте переїхати в цю країну в якості учня, ви повинні бути здатні забезпечити себе на час навчання і заплатити за весь курс.

Іноземні громадяни можуть розраховувати на високий рівень оплати лише у випадку роботи висококваліфікованими спеціалістами (інженери, фахівці вузького профілю).

Валюта: Новозеландський долар (NZD).

Митні правила

Ввезення і вивіз іноземної і національної валюти необмежений (декларація обов’язкова, якщо сума перевищує 10 000 NZD). Громадяни старше 17 років можуть безмитно ввезти до 200 сигарет або 50 сигар або 250 гр тютюну або суміш всіх трьох видів – не більше, ніж 250 гр, до 4,5 л вина або пива, до 1,125 л міцних алкогольних напоїв або чистого спирту, а також товари особистого вживання сумарною вартістю до 700 NZD.

Заборонено ввезення продуктів харчування (в тому числі більшості видів консервів), наркотиків, будь-яких рослин, предметів тваринного і рослинного походження (включаючи грунт і деревину), продуктів бджільництва, кормів для домашніх тварин, слонячої кістки в будь-якій формі, виробів з панцира черепахи, кістки і бивнів морського звіра, рогів носорога і шкури тигра, а також виробів зі шкіри представників сімейства котячих.

Заборонено ввезення цілого ряду сечогінних, снодійних та заспокійливих засобів, серцевих препаратів, транквілізаторів, всіх видів вакцин, а також ліків, для виготовлення яких використовується мускус (якщо їх необхідність не підтверджується відповідними лікарськими приписами). Ввезення зброї заборонено, але якщо заздалегідь було отримано спеціальний дозвіл новозеландської поліції, можна ввозити вогнепальну і холодну зброю з обов’язковим митним декларуванням. Ввезення домашніх тварин з країн, де зареєстрований вірус сказу або недостатній контроль над цим захворюванням не допускається ні в якому вигляді.

 

 

Мапа


Самоа

Поради громадянам України, які подорожують до Незалежної Держави Cамоа

Режим в'їзду:  Візовий. Віза – 100 австралійських доларів.

 http://www.samoaimmigration.gov.ws/Fees/tabid/6837/language/en-US/Default.aspx

Безпекова ситуація

Самоа відноситься до зони з багатьма природніми стихійними лихами. Землетруси, цунамі і виверження вулканів можуть відбутися під час вашої подорожі. Самоа періодично піддається впливу тропічних циклонів. Загрозу для мандрівників можуть нести тропічні тайфуни та вірогідність виникнення цунамі (під час цунамі 29 вересня 2009 року на Самоа загинуло 140 чоловік).

Сейсмографи обсерваторії в місті Апіа досить часто реєструють підземні поштовхи, але ці поштовхи поки не викликали руйнувань. Попри те, що всі острови вулканічного походження, тільки Савайї можна назвати вулканічно активним.

Подорожі до островів Самоа, здебільшого, вважаються безпечними. Рівень злочинності є відносно низьким.  

Найбільш поширеними злочинами є крадіжки із будинків, готельних номерів і транспортних засобів, а також поодинокі акти вандалізму. Разом з тим, реєструються насильницькі злочини, в тому числі зґвалтування, вбивства, пограбування. Під час відпочинку на островах Самоа завжди уникайте відвідування ізольованих пляжів поодинці, не залишайте цінні речі без нагляду. Тримайте номер у готелі або резиденції завжди зачиненим.

Рекомендації щодо правил поведінки

Перед початком подорожі дізнайтеся про країну та її культуру.
· Пам'ятайте, що кожна країна в Тихому океані є унікальною.
· Будьте в курсі місцевих релігійних та соціальних звичаїв.
· Вбирайтеся відповідно, шанобливо поводьтеся, відвідуючи невеликі поселення, релігійні та культурні об’єкти.
· Вивчіть ключові слова місцевою мовою.
· Поважайте гідність і недоторканність приватного життя інших – запитайте дозволу, перш ніж робити світлини.
· Відвідайте місцевий інформаційний центр для подорожуючих.

Захист коралових рифів
· Не купуйте вироби з коралів, рослин або тварин, які знаходяться на межі зникнення.
· Не стійте на коралових рифах, не торкайтеся та не руйнуйте їх та інших елементів рифів.

Самоа, в цілому, є безпечними островами для відвідання туристами. Туризм становить значну частину прибутку бюджету цієї країни.

Під час перебування на Самоа намагайтесь харчуватися та відпочивати  у вашому готелі, екскурсійні подорожі здійснювати у супроводі гіда, рекомендованого екскурсійним бюро при вашому готелі.

Здійснення покупок

Банки
В Самоа діють два міжнародні банки ANZ і Westpac . Обидва мають філії в міжнародному аеропорту, в Апіа і на Селілолога (Salelologa) в  Савайї (Savai'i). Національний банк Самоа і Самоа комерційний банк надають послуги з  обміну валюти та банкоматів.
Карти відомих міжнародних компаній приймаються в банкоматах. Хоча банкомати поширені і в інших, більш віддалених частинах країни, вони можуть бути ненадійними.

Години роботи банків: Пн.-Чт. з 09.30 до 15.00, Пт. з 09.30 до 16.00.

Пункти обміну валют:  Пн.-Пт. з 08.30 до 17.00, Сб. з 08.30 до 13.00.

Кредитні карти: American Express, Diners Club, MasterCard і Visa приймаються у багатьох організаціях і на курортах більшості островів.

Дорожні чеки:

При обміні дорожніх чеків ви заплатите трохи більшу комісію, ніж при обміні валют. Обміняти чеки можна в будь-якому банку (з комісією) або пунктах обміну (без комісії).

Не купуйте контрафактної та піратської продукції, навіть якщо вони є загальнодоступними.

Офшорний бізнес є постійним джерелом доходів та валютних находжень до бюджету країни. Зарубіжні компанії щорічно перераховують внески за офшорну реєстрацію чи інкорпорацію, за отримання ліцензій на ведення банківської, страхової та трастової діяльності.

Транспорт

В країні налічується 2100 км доріг, загалом сільських. Діє паромне сполучення між островами  Уполу та Савайї, а також з Паго-Паго (Американське Самоа).

Міжнародне авіасполучення здійснюють новозеландська авіакомпанія «Ейр Нью Зіланд» та самоанська «Полінезійські авіалінії».

Регулярні прямі рейси виконуються в Нову Зеландію, Австралію, США, Тонга, Американське Самоа и Ніуе. Міжнародний аеропорт Фалеоло розташований  в 35 км на захід від столиці Апіа. В 2009 г. був здійснений перехід країни до лівостороннього руху.

Медична допомога, працевлаштування та соціальні послуги

Медична допомога дуже обмежена. Громадянам України перед подорожжю до Незалежної Держави Самоа рекомендується придбати поліс медичного страхування. Переконайтеся у страховій компанії, що він буде доступним для використання на островах Самоа і покриватиме витрати на евакуацію з території цієї країни в Україну.

Спалахи захворювання лихоманкою Денге є постійними. Запобіжного щеплення на сьогодні не існує. Лихоманка Денге, також відома як тропічна лихоманка, це гостра вірусна інфекція, переноситься москітом Aedes aegypti, який розмножується в застійних водоймах і  активний у світлу пору доби. Настійно рекомендується вжити заходів безпеки проти укусів комарів, в тому числі з використанням засобів від комах, носити довгий, просторий одяг, одяг світлого кольору. Для отримання додаткової інформації дивіться  інформаційний листок Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо лихоманки Денге.

Більше 3/4 населення країни має доступ до водопровідної води. Під час сухого сезону водойми часто пересихають. У багатьох районах кількості води, що постачається, недостатньо для задоволення потреб в питті та гігієні.

У Апіа кількість і якість прісної води зменшується через непристосованість водопроводів до швидких течій річок, які є головним джерелом прісної води в столиці. Деякі райони Савайї також відчувають гостру нестачу води протягом усього року. Місцеві жителі задовольняють потреби, збираючи в цистерни дощову воду.

Рівень соціальних послуг невисокий.

Надання медичних послуг

 В Апіа є декілька медичних клінік. Національний госпіталь Тупу (the Tupua Tamasese Memorial National Hospital) після реконструкції в 2015 році працює в Апіа.

Тупу Тамасесе Національний Госпіталь
Mootootua, Апіа, Самоа
Телефон: 21212
Факс: 22905

Валюта    

Тала. В обігу монети номіналом: 1, 2, 5, 10, 20 и 50 сене та 1 тала, купюри номіналом: 2, 5, 10, 20, 50 и 100 тала.

Митні правила

Митні органи Самоа суворо забороняють ввезення вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухових речовин та друкованої або іншої продукції порнографічного характеру.

Товари рослинного та тваринного походження вимагають попередньої сертифікації. 

 Корисні номери телефонів

Швидка допомога: 996
Поліція: 995
Пожежна служба: 994

Додаткова інформація

http://www.samoa.travel/page/practical-information

http://www.samoa.travel/page/protocol-in-samoa

 


Соломонові Острови

Поради громадянам України, які подорожують до Соломонових Островів

Режим в'їзду:  Візовий. Інтереси Соломонових Островів в Україні представляє Посольство Великобританії. Консульський збір за візу становить $83, додатково може стягуватися збір у розмірі $116 - у разі необхідності відправлення документів на розгляд в імміграційну службу країни. Починаючи з 13 лютого 2012 збір оплачується в режимі онлайн за допомогою банківських карт VISA і Master Card після заповнення он-лайн анкети на візу. Оплата здійснюється в доларах США.

З усіх пасажирів, які залишають територію Соломонових Островів повітряним шляхом, стягується збір у розмірі 40 доларів Соломонових Островів. Від сплати збору звільнені діти віком до 2 років, транзитні пасажири, які не залишають транзитної зони аеропорту, а також екіпажі літаків і дипломатичні працівники.

Безпекова ситуація

Ситуація з безпекою в країні достатньо неоднозначна. З одного боку, жителі Соломонових Островів славляться своєю прямотою і майже повною відсутністю крадіжок. З іншого - загальнополітична ситуація в країні вкрай неспокійна, а деякі міжплемінні чвари досі існують. Після державного перевороту в червні 2000 року на островах спалахнув громадянський конфлікт, який доходив до відкритих збройних зіткнень на вулицях Хоніари. У жовтні 2000 року між двома головними ворогуючими фракціями - МEF (етнічні малаїтянці, які становлять меншість на Гуадалканалі) і IFM (представники корінного населення острова) - було підписано мирний договір, іноді спалахують поодинокі конфлікти. Ця проблема актуальна здебільшого для області Малаїта і сільських районів Гуадалканалу (столиця практично спокійна) і стосується більшості головних туристичних районів, проте посольства багатьох країн світу застерігають проти самостійної подорожі по островах.

У будь-якому випадку, рекомендовано звичайний здоровий підхід до забезпечення власної безпеки - не варто залишати без нагляду цінності й документи, не потрібно відкрито демонструвати свої статки або відвідувати ізольовані райони поодинці і вночі.

З 2000 року на території Соломонових Островів заборонено виробництво, продаж, володіння і використання іграшкових пістолетів. Це своєрідне табу викликане тим, що під час кризи в країні було багато випадків, коли молоді люди використовували копії пістолетів для скоєння злочинів.

Крадіжки та інші насильницькі дії по відношенню до туристів нечасті, але в районах великого скупчення народу варто остерігатися кишенькових злодіїв і організованих шахрайських груп. У жодному випадку не рекомендується обмінювати гроші на вулиці.

Соломонові Острови простяглися двома ланцюгами з північного заходу на південний схід більш ніж на 1400 км. Більша частина островів архіпелагу – вулканічні вершини підводного хребта. Гірські ланцюги займають майже всю їх поверхню, лише уздовж узбережжя тягнуться вузькі низовини. Досить широка берегова низовина є тільки на північно-східному березі Гуадалканала. На цьому ж острові знаходиться найвища точка країни – гора Макаракомбуру (2447 м). На островах зустрічаються згаслі і діючі вулкани, гарячі джерела, часто трапляються землетруси. Багато островів оточені кораловими рифами; крім вулканічних островів є коралові острови-атоли. До острівної групи Санта-Крус входять сім вулканічних островів: Ндені, Утупуа, Ванікоро, Тінакула та інші. Вони лежать на підводному гірському хребті й оточені кораловими рифами. Група островів Суоллоу утворена 12 дрібними острівцями – залишками піднятого атолу. Острови Дафф – 10 вулканічних островів. Вершинами підводних вулканів є східні острови Ануда, Мітре і Тікопіа. Сікаїана та Онтонг-Джава (Лорд-Хау) є кораловими атолами, а Реннел і Беллона – підняті коралові острови.

Клімат

Екваторіально-тропічний, пом’якшений впливом океану. З квітня по листопад стоїть порівняно суха і прохолодна погода, дмуть південно-східні пасати. З листопада по квітень триває спекотний і вологий сезон, панують північно-західні мусони, іноді переходять в урагани. Середньомісячна температура у лютому +27° С, у серпні +24°С. Кількість річних опадів 2500–3500 мм, причому у районі Хоніари – 2100 мм, у вологіших районах 8000 мм.

На всіх великих островах багато гірських річок, які круто спадають зі схилів. 
Річкова система островів також дуже велика й заплутана. Річки здебільшого короткі та орієнтовані у західному напрямку паралельно одна одній, а їх режим непостійний - у сезон дощів на багатьох з них піднімаються пінні вали, а у сезон штормів вони затоплюють всі прибережні низовини, тоді як в іншу пору року ледь пробиваються крізь каміння.
Озер мало.

Рекомендації щодо правил поведінки

Перед початком подорожі дізнайтеся про країну та її культуру.
· Пам'ятайте, що кожна країна в Тихому океані є унікальною.
· Будьте в курсі місцевих релігійних та соціальних звичаїв.
· Вбирайтеся відповідно, шанобливо поводьтеся, відвідуючи невеликі поселення, релігійні та культурні об’єкти.
· Вивчіть ключові слова місцевою мовою.
· Поважайте гідність і недоторканність приватного життя інших – запитайте дозволу, перш ніж робити світлини.
· Відвідайте місцевий інформаційний центр для подорожуючих.

Захист коралових рифів
· Не купуйте вироби з коралів, рослин або тварин,які знаходяться на межі зникнення.
· Не стійте на коралових рифах, не торкайтеся та не руйнуйте їх та інших елементів рифів.

У багатьох районах заборонено використання гарпунної зброї для підводного полювання, скрізь заборонено і збір з дна моря або підйом на поверхню коралів, раковин і різних історичних артефактів. Система мір та ваги метрична, проте в багатьох внутрішніх районах як і раніше використовуються елементи імперської (дюймової) системи.

Кожен із островів архіпелагу має характерний етнічний і мовний склад населення і, відповідно, свою власну культуру, що інколи помітно відрізняється від найближчих сусідів.

При перебуванні на островах варто враховувати культурні особливості народів Полінезії і Меланезії (общинність, складна побутова обрядовість, наявність численних табу й неписаних правил), але на кожному конкретному острові доведеться уважно стежити за побутом і поведінкою місцевих жителів, щоб не порушити звичного устрою їх життя. Гуадалканал схильний до впливу західної (перш за все американської) культури, однак практично всі периферійні острови живуть у тому ж ритмі та стилі, що й сто-двісті років тому. Остров'яни зазвичай проживають у селах, що тяжіють до берегової межі, населених найчастіше представниками одного-двох сімейств.

У прибережних селах виділяється так званий будинок каное - виключно чоловіча територія, куди вхід жінкам заборонено. Тут проводяться обряди ініціації хлопців, а також досить тривалий період їх навчання і самотності.

Туристові доступ в подібний заклад також дозволено тільки з явного схвалення лідера общини.

Життя села на Соломонових Островах досі оточене багатьма табу. Багато з них настільки складні й заплутані, що їх значення часто незрозумілі для європейців, тому при відвідуванні сіл слід бути обережним і обмежувати свою цікавість наскільки це можливо.

Через ці причини туристові рекомендується відвідувати ізольовані місцеві общини тільки під керівництвом досвідченого гіда, який може підказати  особливості місцевого етикету. А перед вступом на територію населеного пункту обов'язково необхідно запитати у його жителів дозволу й повідомити їм усю "програму дій" на їх землі - це дозволить узгоджувати свої дії з бажаннями або звичаями аборигенів.

Права власності для меланезійців, на відміну від полінезійських племен, дуже важливі - дерево, плід або квітка біля узбіччя на околиці населеного пункту, найімовірніше, належать кому-небудь, і їх пошкодження або самовільний збір плодів може викликати конфліктну ситуацію. Навіть в ізольованих внутрішніх районах існує ціла мережа всіляких "особистих ділянок", які позначаються зрозумілою лише місцевим жителям системою позначень - кілочками, зарубками або прив'язаними до гілок смужками тканини. Для багатьох остров'ян дохід безпосередньо залежить від того, що вдасться зібрати або виростити на подібних ділянках (слід нагадати, що придатними для обробки є лише 0,62% території островів), тому вторгнення на їх територію може розглядатися як прояв агресії. Ймовірно, удасться домовитися про компенсацію за просте порушення цього правила (наприклад, за зірваний плід, який був призначений для продажу), проте в разі серйозних порушень (зрубане дерево, наприклад) можна чекати цілком адекватної агресивної реакції.

Зовнішній вигляд та одяг

Досить типове для західної частини Тихого океану і відношення остров'ян до одягу. Вони можуть носити довільний одяг, або бути оголеними (місцевий спекотний і дуже вологий клімат не потребує носіння цупкого верхнього одягу). Проте щодо чужоземців діє зворотне правило - вони мають завжди залишатися повністю одягненими. В умовах місцевого клімату це непросто, але водночас є єдиним способом уникнути дії достатньо агресивної місцевої фауни. На свята остров'яни одягаються дуже яскраво, мешканці, які сповідають християнство, прагнуть дотриматися всіх атрибутів європейського одягу.

Жінкам рекомендується носити довгі спідниці й плаття, особливо ввечері, і в цілому дотримуватися досить консервативного стилю одягу (ноги вище колін мають бути обов'язково закритими!). Плаття допустимі протягом дня і в деяких неофіційних візитах. Як не дивно, майже під забороною знаходиться краватка для чоловіків. Пляжний одяг і шорти допустимі лише за межами населених пунктів, але обмежено - це залежить від дозволу господаря земельної ділянки, де ви зупинились відпочити, наприклад, купання в морі, оскільки всі більш-менш зручні виходи до води використовуються місцевими жителями для своїх потреб. Втім, більшість пляжів або належать усій общині й тоді достатньо дозволу її вождя, або не належать нікому.

Релігія

Офіційна більшість населення країни сповідає християнство (англіканство, католицизм і протестантство). Проте на практиці тут зберігаються дуже багато елементів стародавніх анімістичних вірувань, властивих меланезійським народам до приходу європейців. Часто догми різних релігій настільки сильно переплітаються між собою, що вже неможливо відрізнити, де кінчаються постулати віри європейських місіонерів, і починається традиційне для цих місць поклоніння силам природи. Багато європейських святих набули численних рис богів місцевого пантеону, тому не варто дивуватися, якщо якому-небудь християнському святому "зроблять підношення" у вигляді щойно виловленої акули (символ духу предків у місцевій міфології), або навпаки - за традиційним для цих місць молитовним будинком височітиме католицька каплиця. Самі остров'яни прагнуть не розповсюджуватися про особливості свого віросповідання, проте із захопленням розповідають легенди , пов’язані з місцевою міфологією, та й у повсякденному житті жоден рибалка не вийде в море без молитви до Святого Миколая, після якої він також віддасть хвалу й духам моря.

Особливо сильні стародавні культи у внутрішніх районах місцевих островів, тому під час подорожі у провінцію слід враховувати місцеві обряди водночас з різними табу. До таких  стародавніх елементів місцевої культури відносяться також народні танці, пісні й традиції усної творчості. В основі їх лежить місцева міфологія і незліченна кількість притч або історичних елементів, тому вони зазвичай становлять канву всіх святкових церемоній на островах. Остров'яни в основному влаштовують свята з приводу війни, збирання врожаю зернових культур, успішного полювання або риболовлі, якихось подій навколишнього світу або світу духів, тому низка свят на островах тягнеться практично безперервно. Крім того, деякі остров'яни вірять у різні форми чаклунства. Найбільше вірять у переселення духу людини після смерті в різних мешканців місцевої фауни (найчастіше в акул, птиць і навіть рептилій), де той і живе якийсь час. Така тварина стає священною на певний термін і заборонена до споживання.

Реміснича культура Соломонових Островів дуже своєрідна. Відповідно, і зміст, який вкладає майстер у кожну річ, може бути різний, тому варто уважно розпитати продавця про значення того чи іншого предмету до купівлі - цілком може бути, що безневинна на перший погляд річ або прикраса, виконані на одному острові, можуть викликати негативну реакцію на іншому (наприклад, через давню міжплемінну ворожнечу, про яку й може оповідати даний предмет). Це стосується і традиційного для країн регіону мистецтва нанесення татуювань, що має в очах місцевих жителів містичне або розповідне значення.

Небезпека у водних течіях

Не варто недооцінювати небезпеку приливно-відливних течій - при проходженні крізь щілини рифів, вони утворюють достатньо потужні й сильно завихрені потоки, що ускладнює  плавання. Також небезпечний океанський прибій - навіть невелике хвилювання силою до 2 балів породжує інтенсивні придонні "течії відкотів", здатні ускладнити вихід на берег. Не рекомендується віддалятися далеко від берега, а при організації занурення за межами лагун, обов'язково вживайте підвищені заходи безпеки (у лагунах води відносно спокійні навіть у період штормів).

Електрика

Напруга в електромережі становить 230/240 В, 50 Гц. Стандартними є круглі штепселі австралійського (новозеландського) типу з трьома плоскими штирками у вигляді переверненої букви Y (тип I). Більшість великих населених пунктів забезпечуються електроенергією від власних генераторів, у решті районів електропостачання нерегулярне (часто його подають тільки за розкладом) або відсутнє зовсім.

Чайові

Як і в більшості країн Меланезії та Полінезії, чайові не прийняті і особливо не заохочуються, торгування також не зустріне розуміння. Згідно з полінезійською традицією, чайові є подарунком і мають бути обов'язково повернені, тому майже у всіх закладах їх немає зовсім. Усмішка і звичайне "дякую" вважаються достатньою компенсацією за надані послуги.

Здійснення покупок

 Ціна, яка вказана в рахунку, і є тією сумою, яку доведеться сплатити. Однак на вироби народно-прикладних промислів нерідко призначається подвійна ціна - перший рядок показує стандартну ціну "для своїх", другий - "для туристів".

Банки та обмін валюти

Банки зазвичай працюють з понеділка до п'ятниці, з 08.30-9.00 до 15.00. Гроші можна обміняти в банках, спеціалізованих бюро обміну (bureaux de change), деяких готелях, а також у великих магазинах і ресторанах. Обмінні автомати, які працюють з основними світовими валютами, можна знайти біля банківських офісів та великих магазинів Хоніари. National Bank of the Solomon Islands (NBSI) пропонує весь спектр послуг з обміну валюти та інших операцій з нею майже на всій території країни. У провінціальних районах найпростіше обміняти гроші у філіях банку NBSI, який має у своєму розпорядженні мережу з близько 50 місцевих агентств, які зазвичай розміщуються в магазинах або поштових відділеннях.
Можливе використання кредитних карток основних світових платіжних систем (як правило, їх обслуговують три великі банки столиці - ANZ, Westpac і NBSI). У провінції використання кредитних карток може викликати труднощі, краще розплачуватися готівкою. У Хоніарі є три банкомати (АТМ).

Тревел-чеки можна перевести в готівку в офісах великих банків (все ті ж ANZ, Westpac і NBSI) у головних містах країни. Щоб уникнути додаткових витрат, пов'язаних з коливаннями обмінного курсу, рекомендується брати з собою чеки в австралійських доларах або фунтах стерлінгів.

Транспорт

З 1360 км автомобільних доріг, лише 34 км мають тверде покриття. Більш як половина автодоріг належить власникам господарств плантацій. Сполучення між островами здійснюється на різних типах суден (в основному на човнах) і за допомогою авіації. Головні порти і гавані – Хоніара, Аола-Бей, Лофунг, Норо, Віру-Харбор, Яндіна. Основні аеродроми – Хендерсон і Кукум на о.Гуадалканал і Мунда на о.Нью-Джорджия. Є також близько 30 невеликих аеропортів.

Зв'язок

Інтернет

Solomon Telekom забезпечує широкий за місцевими мірками набір інтернет-послуг тільки в Хоніарі та провінційних центрах. У столиці є ціла мережа інтернет-кафе (перше й найпопулярніше знаходиться в NPF Plaza на Мендана-Авеню), у провінції доступ до Інтернету помітно ускладнений. Розвивається мережа Wi-Fi,  для оплати якої використовуються спеціальні картки попередньої оплати.

Стільниковий зв'язок

Система стільникового зв'язку на островах проходить етап становлення, тому рівень послуг поки невисокий. Оператор Solomon Telekom ( Breeze Mobile Service, GSM 900) забезпечує упевнений прийом лише в районі Хоніари, Гізо й Аукі, покриття в решті районів, навіть на Гуадалканалі, часткове. Роумінг можливий тільки через мережі інших стільникових операторів регіону, деякі апарати європейських стандартів просто не працюють у цій зоні. Тому під час перебування на островах рекомендується або придбати СІМ-карту місцевого оператора, або орендувати трубку на місці (оплата зазвичай стягується готівкою у місцевій валюті, доларах США, Австралії або Нової Зеландії).

Телефонний зв'язок

Телекомунікаційна система Соломонових Островів достатньо застаріла і слаборозвинена. Телефони-автомати (близько 300 по всій країні), які мають прямий вихід на міжнародні лінії, можна знайти здебільшого тільки у столиці, та й там вони сконцентровані в основному біля банківських офісів, великих готелів і магазинів. Таксофони (cardphones) працюють по картках попередньої оплати, які можна придбати в офісах телефонної компанії, в багатьох магазинах та кіосках. Найзручніше зробити міжнародний дзвінок з офісів Solomon Telekom (які працюють цілодобово,  де також зазвичай представлені міжнародні телефони, факс, телекс, пошта і в ряді випадків - точка доступу до інтернету). Такі офіси можна знайти в Хоніарі, в більшості провінційних центрів і практично у всіх великих готелях і курортах.

На лініях часто бувають технічні проблеми, які обривають зв'язок із багатьма регіонами країни, інколи на багато годин або навіть днів. У цих випадках вся комунікація може здійснюватися лише через мережу короткохвильових приймально-передавальних станцій, які є на всіх великих островах (втім, у разі проблем на телефонних лініях передавачі перевантажені).

Медична допомога, працевлаштування та соціальні послуги

Медицина і лікування

Медичне обслуговування дуже обмежене, не вистачає медпрепаратів і кваліфікованого персоналу. Загальні питання охорони здоров'я покладено на мережу з восьми острівних амбулаторій і Центральну лікарню в Хоніарі. На віддалених островах усе медобслуговування зосереджене в церковних місіях. Барокамер та інших засобів декомпресії немає. В разі серйозних медичних проблем пацієнти переправляються в клініки Австралії, Фіджі, Американського Самоа або Нової Зеландії. Настійно рекомендується медична страховка міжнародного зразка, яка передбачає покриття на випадок евакуації з території островів повітряним шляхом.

Необхідні рекомендовані щеплення

Свідоцтво про щеплення проти жовтої лихоманки потрібне для всіх мандрівників старших 1 року, які прибувають з районів розповсюдження цього захворювання. Рекомендується вакцинація проти малярії (ризик зараження цим захворюванням, здебільшого у стійкій до хлорохіну формі P. falciparum, існує цілий рік майже на всій території архіпелагу, виключаючи деякі віддалені східні й південні острови), тифу, гепатиту B, філяріозу і тропічної лихоманки. Останнім часом з'явилися повідомлення про зафіксовані у районі Аукі (Малаїта) випадки зараження легіонелезом (хворобою легіонерів).

Санітарія і гігієна

Уся водопровідна вода в країні має розцінюватися як потенційно небезпечна для здоров'я. Навіть у межах населених пунктів слід вживати тільки ретельно прокип'ячену або бутильовану воду (особливо в перший тиждень перебування). Молоко й молочні продукти зазвичай не пастеризуються і мають використовуватися тільки після теплової обробки. М'ясо, дари моря і рибу рекомендується вживати тільки після теплової обробки, переважно гарячими. Овочі мають бути ретельно вимиті й заздалегідь оброблені, а фрукти - очищені від шкірки.

Сонячна активність

Рівень сонячної радіації дуже високий, тому рекомендується постійно носити сонцезахисні окуляри, головні убори і легкий захисний одяг, від якого не треба відмовлятися і при плаванні, особливо у перші дні - тонкий шар води не рятує від ультрафіолету.

Громадянам України перед подорожжю до Соломонових Островів рекомендується придбати поліс медичного страхування. Переконайтеся у страховій компанії, що він буде доступним для використання на Соломонових Островах  і покриватиме витрати на евакуацію з території цієї країни в Україну. Оскільки витрати на медичні послуги не завжди покриваються за рахунок страхового полісу, мандрівнику треба бути готовим до сплати за медичні послуги власним коштом із подальшою компенсацією витрат страховою компанією.

Валюта

Долар Соломонових Островів (S$, SI$ або SBD), дорівнює 100 центам. В обігу знаходяться банкноти номіналом у 50, 20, 10, 5 і 2 долари, монети в 1 долар, а також 50, 20, 10, 5, 2 і 1 цент. Часто до оплати приймаються долари США і Австралії, особливо в південних районах країни.

Митні правила

Ввезення іноземної валюти не обмежене (декларація обов'язкова), місцевої валюти - не більш як SBD250. Вивіз іноземної валюти дозволено в межах оголошеного у в'їзній декларації, місцевої валюти - до SBD250. Особам старшим 18 років дозволено безмитне ввезення до 200 сигарет або 250 грамів сигар, або 250 грамів тютюну; до 2 літрів будь-яких алкогольних напоїв, а також інших товарів на загальну суму не більш як SBD400.
Заборонено транзит наркотиків і медикаментів, що містять наркотики, зброї та боєприпасів, а також отрутохімікатів і предметів образотворчого мистецтва. Заборонено ввезення і вивезення без спеціального дозволу предметів і речей, які становлять історичну й художню цінність, особливо знайдених на дні моря, а також не консервованих м'ясопродуктів, виробів із коралів, панцира морської черепахи, пір'я або шкур тропічних птиць і тварин. Декларуються золото та ювелірні вироби. Різні плоди й рослини можна ввозити тільки за наявності спеціального дозволу карантинної служби Міністерства сільського господарства і риболовства Соломонових Островів. Ввезення домашніх тварин (коти та собаки) дозволене тільки з території Австралії, Нової Зеландії і Великої Британії, при цьому необхідна наявність спеціального ветеринарного сертифікату міжнародного зразка.

Корисні номери телефонів

Служба порятунку 977, 999

Пожежна служба 988
Швидка допомога 911

Медичні послуги

Doctor East Medical Centre 39220
Dentist Honiara Dental 22746
Panatina Chemist 38209
Point Cruz Chemist 22911
Auki Chemist 40067
Noro Dispensary 61912

 

Додаткова інформація

http://www.visitsolomons.com.sb/about-solomons

http://www.welkamsolomons.com/info/main.html

 


Королівство Тонга

Поради громадянам України, які подорожують до Королівства Тонга

Режим в'їзду:  Візовий. Для поїздки на острови Королівства Тонга громадянам України не потрібно отримувати візу заздалегідь. При перетині кордону Тонга в закордонний паспорт безкоштовно ставиться штамп дозволу на в’їзд і перебування в країні терміном до 30 днів. При перетині кордону з іноземних туристів стягується туристичний збір.

Безпекова ситуація

Тонга – невелике тихоокеанське королівство в Полінезії. Тонга є зоною цілого ряду природних стихійних лих. Землетруси, цунамі і виверження вулканів можуть відбутися під час вашої подорожі. Тонга піддається негативному впливу тропічних циклонів, які часто досягають руйнівної сили. У середньому в країні щорічно реєструється не менше одного циклону (зазвичай один-два), більшість з яких відбувається під час сезону дощів. Найбільша кількість циклонів, як правило, реєструється в лютому.

Подорожі до островів Тонга, здебільшого, вважаються безпечними. Рівень злочинності є відносно низьким.  

Найбільш поширеними злочинами є крадіжки із будинків, готельних номерів і транспортних засобів, а також поодинокі акти вандалізму. Разом з тим, трапляються насильницькі злочини, в тому числі зґвалтування, вбивства, пограбування. Радимо вам проявляти звичайні заходи безпеки в Королівстві Тонга.

Рекомендації щодо правил поведінки

Перед початком подорожі дізнайтеся про країну та її культуру.
· Пам'ятайте, що кожна країна в Тихому океані є унікальною.
· Будьте в курсі місцевих релігійних та соціальних звичаїв.
· Вбирайтеся відповідно, шанобливо поводьтеся, відвідуючи невеликі поселення, релігійні та культурні об’єкти.
· Вивчіть ключові слова місцевою мовою.
· Поважайте гідність і недоторканність приватного життя інших – запитайте дозволу, перш ніж робити світлини.
· Відвідайте місцевий інформаційний центр для подорожуючих.

Захист коралових рифів
· Не купуйте вироби з коралів, рослин або тварин,які знаходяться на межі зникнення.
· Не стійте на коралових рифах, не торкайтеся та не руйнуйте їх та інших елементів рифів.

Тонга, в цілому, є безпечними островами для відвідання туристами. Туризм становить значну частину прибутку бюджету цієї країни.

Туризм в цій країні почав розвиватись з 1966 року.

Під час відпочинку на островах Тонга завжди уникайте відвідування ізольованих пляжів поодинці, не залишайте цінні речі без нагляду. Тримайте номер у готелі або резиденції завжди зачиненим. Жінкам рекомендується уникати подорожей поодинці, особливо вночі або в безлюдних місцях.

Під час перебування на Тонга намагайтесь харчуватися та відпочивати  у вашому готелі, екскурсійні подорожі здійснювати у супроводі гіда, рекомендованого екскурсійним бюро при вашому готелі.

Здійснення покупок

Карти відомих міжнародних компаній приймаються в банкоматах. Хоча банкомати поширені і в інших, більш віддалених частинах країни, вони можуть бути ненадійними.

Години роботи банків: Пн.-Чт. з 09.30 до 15.00, ПТ з 09.30 до 16.00.

Пункти обміну валют:  Пн.-Пт. з 08.30 до 17.00, Сб з 08.30 до 13.00.

Кредитні карти: American Express, Diners Club, MasterCard і Visa приймаються у багатьох організаціях і на курортах більшості островів.

Дорожні чеки:

При обміні дорожніх чеків ви заплатите трохи більшу комісію, ніж при обміні валют. Обміняти чеки можна в будь-якому банку (з комісією) або пунктах обміну (без комісії).

Не купуйте контрафактної та піратської продукції, навіть якщо вони є загальнодоступними.

Транспорт

Однією з перешкод для розвитку дорожньої системи в країні є дефіцит земельних ресурсів, а також існуючий режим землекористування. До того ж, велика частина доріг була збудована на кошти, отримані з-за кордону. У 2012 році довжина шосейних доріг Тонга становила всього 680 км. З них 184 км були з твердим покриттям.

На сьогодні основними міжнародними авіакомпаніями, які здійснюють польоти в країну, є «Air Pacific», «Air New Zealand», «Pacific Blue», а між островами Тонга — «Chathams Pacific». Всього в 2012 році в країні діяло 6 аеропортів, але тільки один з них, Міжнародний аеропорт Фуаамоту, мав тверде покриття злітно-посадкової смуги.

На більшості островів діє громадський транспорт, є таксі (на номерних знаках — буква «T»). Найбільший порт країни — Нукуалофа.

Медична допомога, працевлаштування та соціальні послуги

У Тонга існує досить розвинена в порівнянні з іншими країнами Океанії система охорони здоров'я. Хоча в країні до цього часу перевагу надають традиційній медицині, більшість місцевого населення не відмовляється від кваліфікованої медичної допомоги. Медичне обслуговування в урядових установах охорони здоров'я є безкоштовним, але жителям найчастіше доводиться платити за більшість медикаментів. Приватний сектор у сфері охорони здоров'я практично не розвинений і представлений переважно цілителями та урядовими лікарями, практикуючими після роботи. У Тонга існує система медичного страхування, однак вона охоплює тільки урядових службовців.

Громадянам України перед подорожжю до Королівства Тонга рекомендується придбати поліс медичного страхування. Переконайтеся у страховій компанії, що він буде доступним для використання на островах Тонга і покриватиме витрати на евакуацію з території цієї країни в Україну.

Спалахи захворювання лихоманкою Денге є постійними. Запобіжного щеплення на сьогодні не існує. Лихоманка Денге, також відома як тропічна лихоманка, являє собою гостру вірусну інфекцію, переноситься москітом Aedes aegypti, який розмножується в застійних водоймах і є активним у світлу пору доби. Настійно рекомендується вживати застережні заходи проти укусів комарів, в тому числі з використанням засобів від комах, носити довгий, просторий одяг, одяг світлого кольору. Для отримання додаткової інформації дивіться  інформаційний листок Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо лихоманки Денге.

На архіпелазі є обмежена кількість постійних джерел прісної води. Рекомендується вживати  бутильовану воду. Рівень соціальних послуг невисокий.

Валюта     

Грошова одиниця Тонга — паанга, введена в обіг 3 квітня 1967 року (до цього використовувався тонганський фунт). Сама по собі вона не є конвертованою валютою, а її курс прив'язаний до кошика валют, що складається з австралійського, новозеландського доларів, долара США та японської єни. В обігу знаходяться 7 монет номіналами в 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 сеніті, а також 7 банкнот номіналами в 1, 2, 5, 10, 20, 50 та 100 паанга.

Митні правила

Митні органи Тонга суворо забороняють ввезення вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухових речовин та друкованої або іншої продукції порнографічного характеру.

Товари рослинного та тваринного походження вимагають попередньої сертифікації.  

Корисні номери телефонів


Служба порятунку  911, 999

Пожежна служба 999
Швидка допомога 933

Поліція 922

Медичні послуги:

Vaiola Hospital, Taufa’ahau Road, Tofola, Nuku’alofa (676) 23200

Додаткова інформація:

http://www.tongaholiday.com/


Тувалу

Поради громадянам України, які подорожують до Тувалу

Режим в'їзду:  Безвізовий. Дозвіл на перебування на території Тувалу, дійсний протягом одного місяця, видається після прибуття безкоштовно. Для отримання дозволу необхідно мати закордонний паспорт (має бути дійсний як мінімум протягом 6 місяців), туристичний ваучер або замовлення готелю, докази наявності достатніх фінансових коштів на весь період перебування в країні, а також квиток в обидва кінці. Дозвіл може бути продовжений на місці на строк до трьох місяців.

Транзитні пасажири, що продовжують поїздку на тому ж самому літаку або пересідають на інший літак протягом 24 годин, повинні мати на руках всі документи, підтверджуючі законність в'їзду до третьої країни і авіаквитків на весь маршрут проходження.

При виїзді з території Тувалу, в аеропорту, стягується збір у розмірі 20 австралійських доларів. Від сплати збору звільняються транзитні пасажири і діти у віці до 3 років.

Безпекова ситуація

До острівної держави Тувалу, назва якої перекладається як "група вісьми", відноситься група островів з п'яти маленьких атолів (Фунафуті - 2,54 кв. км., Нукуфетау - 3,07 кв. км., Нукулаєлає - 1,66 кв. км., Нуї - 3,37 кв. км. і Нанумеа - 3,61 кв. км.) і чотирьох островів (Ніутао - 2,26 кв. км., Нануманга або Нанумага - 3,10 кв. км., Ваїтупу - 5,09 кв. км. і Ніулакита - 0,42 кв. км.), розташованих в західній частині Тихого океану, на південь від екватора.

Клімат: Субекваторіальний морський, жаркий і вологий, із слабо вираженими сезонними змінами. На клімат Тувалу впливають південно-східні пасати, що дмуть з березня по листопад, а також сильні західні вітри (листопад - квітень).

Середня річна температура коливається в межах +29 С. При цьому температура повітря практично ніколи не опускається нижче +24 С і в той же час не перевищує +34 С незалежно від пори року. Температура води біля берегів островів коливається від +22 С до +37 С залежно від сезону і глибини місця.

Середньорічна кількість опадів складає від 3500 мм в рік на південних островах до 3000 мм на півночі. Дощ йде практично щодня, могутні тропічні зливи досить характерні для цієї частини планети.

Найбільша кількість опадів випадає в період з жовтня по березень. З листопада по квітень над Тувалу домінують західні вітри. Хоча цей період і називають зазвичай "сезоном ураганів", самі урагани, як такі, достатньо рідкісні.

Подорожі до архіпелагу Тувалу, здебільшого, вважаються безпечними. Рівень злочинності є відносно низьким.  

В Тувалу відсутні постійно діючі збройні сили, тому в бюджеті країни не передбачені видатки на утримання армії.

Однак в Тувалу існують поліцейські сили (англ. Tuvalu Police Force), які включають в себе підрозділи зі спостереження за морським простором (у завдання входять пошукові і рятувальні місії, розвідувальні операції, митні, тюремні та імміграційні підрозділи). Основним їх завданням є підтримання закону і порядку, збереження миру, захист життя і власності, попередження і розслідування злочинів. В 2012 році в поліції країни служила 81 особа.

Найбільш поширеними злочинами є крадіжки із будинків, готельних номерів і транспортних засобів, а також поодинокі акти вандалізму. Разом з тим, трапляються насильницькі злочини, в тому числі зґвалтування, вбивства, пограбування. Радимо вам проявляти звичайні заходи безпеки в Тувалу.

Рекомендації щодо правил поведінки

Перед початком подорожі дізнайтеся про країну та її культуру.
· Пам'ятайте, що кожна країна в Тихому океані є унікальною.
· Будьте в курсі місцевих релігійних та соціальних звичаїв.
· Вбирайтеся відповідно, шанобливо поводьтеся, відвідуючи невеликі поселення, релігійні та культурні об’єкти.
· Вивчіть ключові слова місцевою мовою.
· Поважайте гідність і недоторканність приватного життя інших – запитайте дозволу, перш ніж робити світлини.
· Відвідайте місцевий інформаційний центр для подорожуючих.

 Захист коралових рифів
· Не купуйте вироби з коралів, рослин або тварин,які знаходяться на межі зникнення.
· Не стійте на коралових рифах, не торкайтеся та не руйнуйте їх та інших елементів рифів.

Тувалу, в цілому, є безпечними островами для відвідування туристами. Туризм становить значну частину прибутку бюджету цієї країни.

Туристичний сектор економіки Тувалу розвивається, але кількість подорожуючих туристів залишається низькою порівняно з іншими країнами Океанії. Це зумовлено слаборозвинутим повітряним сполученням з іншими країнами світу та високою вартістю  квитків, низькою якістю послуг готельного сектора, але в Тувалу існують передумови для розвитку екотуризму.

Основний потік туристів прямує на атол Фунафуті, де розташовані готелі та інші місця розміщення туристів.

Під час відпочинку на островах Тувалу завжди уникайте відвідування ізольованих пляжів поодинці, не залишайте цінні речі без нагляду. Тримайте номер у готелі або резиденції завжди зачиненим. Жінкам рекомендується уникати подорожей поодинці, особливо вночі або в безлюдних місцях.

У водах навколо островів водиться декілька різновидів акул, морські змії і безліч інших небезпечних морських істот. Деякі види риб містять в своєму м'ясі отруйні токсини, тому рекомендується завжди консультуватися з місцевими жителями щодо безпеки продукту. Під час плавання в океані, багатому течіями і небезпечними тваринами, рекомендується завжди користуватися гідрокостюмами, а для входу у воду на необладнаному узбережжі використовувати міцне взуття, що оберігає ноги від голок морських тварин і гострих граней уламків корала. Плавання в лагунах вважається практично безпечним. Ніяких небезпечних або отруйних тварин на самих островах немає.

Під час перебування на Тувалу намагайтесь харчуватися та відпочивати  у вашому готелі, екскурсійні подорожі здійснювати у супроводі гіда, рекомендованого екскурсійним бюро при вашому готелі.

Здійснення покупок

Характеристики, що визначають економічну ситуацію на Тувалу, нічим не відрізняються від характеристик інших країн Океанії: величезна виняткова економічна зона, обмежені природні багатства, віддаленість від основних світових ринків збуту, дефіцит висококваліфікованих фахівців. При цьому основними чинниками, які можуть зашкодити економіці, є нестабільність міжнародних інвестицій, зниження доходів від ліцензування судів, природні катастрофи і коливання на світових ринках.

Економіка на островах ринково-натуральна: орієнтована на ринок економічна діяльність в основному зосереджена в місті Фунафуті, на віддалених островах переважає господарство натурального типу.

Карти відомих міжнародних компаній приймаються в банкоматах. Хоча банкомати поширені і в інших, більш віддалених частинах країни, вони можуть бути ненадійними.

Години роботи банків: Пн.-Чт. з 09.30 до 15.00, Пт. з 09.30 до 16.00.

Пункти обміну валют:  Пн.-Пт. з 08.30 до 17.00, Сб. з 08.30 до 13.00.

Кредитні карти: American Express, Diners Club, MasterCard і Visa приймаються у багатьох організаціях і в готелі на атолі Фунафуті.

Дорожні чеки:

При обміні дорожніх чеків ви заплатите трохи більшу комісію, ніж при обміні валют. Обміняти чеки можна в будь-якому банку (з комісією) або пунктах обміну (без комісії).

Не купуйте контрафактної та піратської продукції, навіть якщо вони є загальнодоступними.

Транспорт

У 2013 році довжина шосейних доріг Тувалу становила всього 8 км. Перельоти в Тувалу здійснюються авіакомпаніями «Air Fiji» (польоти з Суви, столиці Фіджі) та «Air Pacific» (польоти з Наді (Фіджі)). Міжнародний аеропорт знаходиться на Фунафуті. На острові Фунафуті діє громадський транспорт, але найбільш популярним видом транспорту є таксі. Єдиним портом країни є місто Фунафуті. Незважаючи на маленьку площу Тувалу, флот цієї держави складає 74 кораблі.

На островах працює FM-станція: «Radio Tuvalu». Місцеві жителі користуються супутниковим телебаченням.

В Тувалу доступні різні види телекомунікаційних послуг: телекс, телефонія, Інтернет. У 2012 році в країні в користуванні було 900 домашніх телефонів і 1300 мобільних телефонів. У 2012 році на Тувалу Інтернетом користувалося 1300 чоловік.

Медична допомога, працевлаштування та соціальні послуги

Після отримання незалежності 1978 року уряд Тувалу розраховував побудувати на всіх віддалених островах високоякісні медичні установи, але через брак коштів, зрештою, було прийнято рішення про зосередження всіх наявних ресурсів на модернізацію єдиного великого медичного об'єкта країни — Лікарні принцеси Маргарет (англ. Princess Margaret Hospital), розташованої на атолі Фунафуті. Нову сучасну будівлю лікарні було відкрито 2003 року (будівництво велося за підтримки Японії). За межами столиці Тувалу немає постійних та приватних практикуючих лікарів, а всі медичні послуги в країні надаються Міністерством охорони здоров'я. Візити лікарів на віддалені острови відбуваються рідко, що негативно позначається на здоров'ї людей.

Основною причиною захворюваності в Тувалу є різні інфекційні захворювання: шкірні, гострі респіраторні (хвороби дихальних шляхів, насамперед, грип, застуда, є найпоширенішими) та очні інфекції.

Стали звичайними хвороби обміну речовин, пов'язані зі збільшенням у раціоні харчування місцевих жителів рису, цукру, консервів та інших, нетрадиційних для мешканців островів, продуктів. Особливу небезпеку становлять захворювання, що передаються статевим шляхом. Вони поширені серед місцевих моряків, які працюють на іноземних судах (вони ж входять до групи ризику ВІЛ/СНІД). У близько 20 % населення Тувалу в організмі знайдені нематоди, які є збудниками філяріатозу (захворювання, що супроводжується запаленням та закупоркою лімфатичних судин, яке приводить до набряклості та припухлості навколишніх тканин).

Громадянам України перед подорожжю до островів Тувалу рекомендується придбати поліс медичного страхування. Переконайтеся у страховій компанії, що він буде доступним для використання на островах Тувалу і покриватиме витрати на евакуацію з території цієї країни в Україну. Оскільки витрати на медичні послуги не завжди покриваються за рахунок страхового полісу, мандрівнику треба бути готовим до сплати за медичні послуги власним коштом із подальшою компенсацією витрат страховою компанією.

Спалахи захворювання лихоманкою Денге є постійними. Запобіжного щеплення на сьогодні не існує. Лихоманка Денге, також відома як тропічна лихоманка, являє собою гостру вірусну інфекцію, переноситься москітом Aedes aegypti, який розмножується в застійних водоймах і є активним у світлу пору доби. Настійно рекомендується вживати застережні заходи проти укусів комарів, в тому числі з використанням засобів від комах, носити довгий, просторий одяг, одяг світлого кольору. Для отримання додаткової інформації дивіться  інформаційний листок Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо лихоманки Денге.

На архіпелазі є обмежена кількість постійних джерел прісної води. Жителі загалом використовують дощову воду, зібрану в бетонні цистерни з дахів, або злегка солонувату воду з невеликих колодязів. Рівень соціальних послуг невисокий.

Валюта     

Грошові одиниці Тувалу - долар Тувалу і австралійський долар. У період з 1966 по 1976 рік в країні знаходився в обігу тільки австралійський долар, але з 1976 року був введений долар Тувалу, який існує тільки у вигляді монет. Він не є самостійною валютою, але має свій код ISO 4217. У грошовому еквіваленті долар Тувалу прирівняний до австралійського долара.

У країні відсутній центральний банк, а внутрішня банківська система Тувалу представлена всього одним банком - Національним банком Тувалу, який перебуває у власності уряду.

Митні правила

Ввезення національної і іноземної валюти не обмежене, декларування обов'язкове. Дозволено безмитне ввезення до 200 сигарет або 225 гр. тютюну, або сигар (для всіх відвідувачів незалежно від віку), а також до 1 л міцних спиртних напоїв або до 1 л вина (для відвідувачів у віці 18 років і старше). Не підлягають в’їздному миту, але обов'язково декларуються, наступні вироби: 1 бінокль, 1 фотокамера і розумна кількість спортивного устаткування.

Заборонено ввезення продуктів харчування, продукції порнографічного характеру, чистого алкоголю, наркотиків, зброї і боєприпасів. Фрукти, овочі, матеріали тваринного походження, вироби з дерева, рослини і насіння підлягають обов'язковому огляду.

Заборонений вивіз зразків рослин і тварин, що знаходяться під охороною держави, а також виробів зі шкіри, кістки, пір'я птахів, раковин і коралів.

Корисні номери телефонів:
Служба порятунку  911

Медичні послуги:

Princess Margaret Hospital: Tel: (+688) 20765

Додаткова інформація:

http://www.timelesstuvalu.com/

http://www.tuvaluislands.com/travel.html


Фіджі

Поради громадянам України, які подорожують до Республіки Фіджі

Режим в'їзду: Візовий. Для поїздки на Фіджі громадянам України не потрібно отримувати візу заздалегідь. При перетині кордону Фіджі в закордонний паспорт безкоштовно ставиться штамп дозволу на в’їзд і перебування в країні терміном на 4 місяці.

Безпекова ситуація

Кращий час для поїздки на Фіджі – сухий сезон, який тут дуже відносний і триває з червня по вересень. На островах сонячно цілий рік  в достатній мірі – наскільки це дозволяє постійний 12-годинний екваторіальний день, хмарно тільки в період дощів і ураганів. Острови Фіджі, в цілому, є безпечним місцем для відвідання туристами. Туризм становить значну частину прибутку бюджету цієї країни.

Рекомендації щодо правил поведінки

Перед початком подорожі дізнайтеся про країну та її культуру.
· Пам'ятайте, що кожна країна в Тихому океані є унікальною.
· Будьте в курсі місцевих релігійних та соціальних звичаїв.
· Вбирайтеся відповідно, шанобливо поводьтеся, відвідуючи невеликі поселення, релігійні та культурні об’єкти.
· Вивчіть ключові слова місцевою мовою.
· Поважайте гідність і недоторканність приватного життя інших – запитайте дозволу, перш ніж робити світлини.
· Відвідайте місцевий інформаційний центр для подорожуючих.

Мандрівникам рекомендується одягатися відповідно до прийнятного одягу  для відпочинку, але уникати оголених та відкритих частин тіла у громадських місцях. Усіляко уникайте будь-яких контактів у громадських місцях із особами протилежної статті, навіть якщо це Ваша дружина або чоловік. Будь-які контакти між особами однієї статі жорстко караються у цій країні. Жінкам рекомендується уникати подорожей поодинці, особливо вночі або в безлюдних місцях. Туристичні гроші є основним джерелом доходу держави Фіджі, тому в частині злочинів проти іноземців діє правило «нульової терпимості».

Разом з тим, трапляються насильницькі злочини. Під час відпочинку на Фіджі завжди уникайте відвідування ізольованих пляжів поодинці, не залишайте цінні речі без нагляду.

Під час перебування на Фіджі намагайтесь харчуватися та відпочивати  у Вашому готелі, екскурсійні подорожі здійснювати у супроводі гіда, рекомендованого екскурсійним бюро при Вашому готелі.

Захист коралових рифів
· Не купуйте вироби з коралів, рослин або тварин, які знаходяться на межі зникнення.
· Не стійте на коралових рифах, не торкайтеся та не руйнуйте їх та інших елементів рифів.

Здійснення покупок

Карти відомих міжнародних компаній приймаються в банкоматах, які можна знайти в Наді, Суве і Савусаву. Хоча банкомати поширені і в інших, більш віддалених частинах країни, вони можуть бути ненадійними.

Години роботи банків: Пн.-Чт. з 09.30 до 15.00, Пт. з 09.30 до 16.00.

Пункти обміну валют:  Пн.-Пт. з 08.30 до 17.00, Сб. з 08.30 до 13.00.

Кредитні карти: American Express, Diners Club, MasterCard і Visa приймаються у багатьох організаціях і на курортах більшості островів.

Обмеження ввезення місцевої або іноземної валюти немає за умови, що ви задекларували суму після прибуття. Експорт місцевої валюти обмежений до F $ 500.

Дорожні чеки:

При обміні дорожніх чеків ви заплатите трохи більшу комісію, ніж при обміні валют. Обміняти чеки можна в будь-якому банку (з комісією) або пунктах обміну (без комісії).

Не купуйте контрафактної та піратської продукції, навіть якщо вони є загальнодоступними.

Стандарт напруги в мережі: 240 В, 50 Гц.

Транспорт

Польоти на Фіджі здійснюються національними авіалініями ЕІР Пасифік (FJ) (Air Pacific). Прямий переліт можна здійснити тільки з Токіо, Окланда, Сіднея або Лос-Анджелеса. Міжнародні літаки приземляються, як правило, в Наді. Компанія Пасифік Сан (Pacific Sun) забезпечує перельоти між островами Фіджі. Час перельоту від Наді до Цови становить приблизно 30 хвилин. Для перельотів всередині республіки не обов’язково заздалегідь бронювати квиток – дістати квиток легко, і ціна на нього, як правило, не висока. Тому літак вважається найбільш оптимальним засобом пересування на Фіджі.

Що стосується таксі, то ви легко знайдете їх у Віті-Леву, Вануа-льову і Овалау. На автобусних станціях у великих містах передбачені стоянки для таксі, які зазвичай переповнені. На відміну від Цови, в таксі в Наді, Лаутока і сільських місцевостях немає лічильників. Попередньо поцікавтеся у місцевих жителів, яка плата за таксі буде прийнятною. А потім домовтеся з таксистом. А якщо в таксі є лічильник, попросіть таксиста включити його.

Подорож по островах Фіджі на машині може бути досить небезпечною: ями на дорогах, змиті водними потоками частини доріг або обвалені мости тут вважаються нормою. Не варто вирушати в подорож вночі, особливо в ненаселених місцевостях.

Медичні послуги

Громадянам України перед поїздкою до Фіджі радимо придбати поліс медичного страхування. При придбанні страхового полісу переконайтеся, що Ваш поліс покриватиме видатки на медичну допомогу на Фіджі, а також можливі витрати на медичну евакуацію. Оскільки витрати на медичні послуги не завжди покриваються за рахунок страхового полісу, мандрівнику треба бути готовим до сплати за медичні послуги власним коштом із подальшою компенсацією витрат страховою компанією.

Зверніть увагу, що на Фіджі фіксуються випадки інфекційних захворювань, зокрема жовтої лихоманки. Радимо перед поїздкою зробити необхідні щеплення.

Умови працевлаштування та соціальні послуги

Фіджі є країною курортною, в якій відсутні великі промислові об’єкти. Легальне працевлаштування надається, в першу чергу, місцевим мешканцям при досить низькому рівні соціальних послуг.       

Найбільш розповсюдженим видом працевлаштування іноземців є робота в яхт-клубах та розважальних закладах. При цьому варто враховувати, що перевага при працевлаштуванні надається місцевим мешканцям. Іноземні громадяни можуть розраховувати на високий рівень оплати лише у випадку роботи висококваліфікованими спеціалістами (інженери, фахівці вузького профілю).

Валюта: Фіджийський Долар (FJD; символ F $) = 100 центів. Купюри номіналом F $ 100, 50, 20, 10, 5 і 2. Монети номіналом F $ 1, 50, 20, 10, 5, 2 і 1 цент.

Митні правила

Ввезення національної і іноземної валюти не обмежене. Дозволений вивіз іноземної і національної валюти не більше 5 тис. FJD. Заборонено ввезення речовин тваринного і рослинного походження, продуктів харчування і будь-яких тварин. Заборонений вивіз рослин і тварин, які перебувають під охороною держави, а також виробів зі шкіри, кістки, пір’я птахів, раковин, коралів без відповідного оформлення. Суворо заборонено ввозити наркотики. На Фіджі дозволено провезти не більше: 500 сигарет, 500 сигар, 500 г тютюну, алкогольних лікерів 2 л, вина 4 л, пива 4 л. При перетині кордону офіцери служби прикордонного контролю можуть запитати у мандрівника медичну довідку про відсутність захворювання на СНІД. Радимо мати при собі таку довідку разом із перекладом англійською мовою та нотаріальним засвідченням.  

Корисні номери телефонів

Служба порятунку  911, 999

Пожежна служба 917
Швидка допомога 911

Поліція 917

Додаткова Інформація

http://www.fiji.travel/

 

Мапа