Окупація Криму Росією призвела до погіршення ситації з правами людини на півострові, мілітаризації регіону, порушенням свободи мореплавства та розширення військового конфлікту на Схід України.
У цьому місяці виповнюється п'ять років з тих пір, як Кримський півострів України був захоплений, а потім окупований Росією. Окупантів, які прибули з-за кордону, назвали «путінськими зеленими чоловічками». Це були російські війська без розпізнавальних знаків.
Президент Росії Володимир Путін спочатку безпардонно заперечував причетність своєї країни, а потім визнав, що це була секретна операція російських спеціальних підрозділів.
Кремль провів так званий референдум і призначив маріонетковий уряд. Ці події потрясли світове співтовариство і створили небезпечний прецедент, який підриває заснований на нормах світопорядок. 27 березня 2014 року Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції 68/262 «Про територіальної цілісності України» засудила окупацію українського Кримського півострова, і всі західні демократії, включаючи Австралію, ввели санкції проти Росії.
Сьогодні Кримський півострів є «чорною дірою» щодо прав людини. Окупаційний режим жорстко переслідує корінне кримсько-татарське населення, яке в українській державі користувалося значною свободою.
Тепер же звичайною справою є викрадення дисидентів і розправи над ними. 60 тисяч колишніх жителів Криму були змушені виїхати на материкову частину України. Росія заборонила меджліс, головний представницький орган кримських татар, який повністю підтримує Україну. Ситуація з правами людини на Кримському півострові настільки несприятлива, що Австралія і більше 20 країн стали співавторами дуже важливо] резолюції Генеральної Асамблеї ООН під назвою «Положення в області прав людини в Автономній республіці Крим та місті Севастополі (Україна)».
Окупація Росією Кримського півострова привела до мілітаризації регіону та порушення основних принципів свободи судноплавства.
Україна вважала свій Крим курортом, а Росія ставиться до нього як до військової бази. Росія розмістила на півострові величезна кількість озброєння, що становить загрозу для всього чорноморського регіону. Росія побудувала міст на окупований півострів, а потім використовувала його в якості бар'єру, обстрілявши і захопивши українських моряків і військові кораблі, які проходили в міжнародних водах.
Всі основні демократії світу, включаючи Австралію, які розуміють, наскільки небезпечний прецедент, який створюється таким беззаконням, ввели санкції проти Росії, а Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції 73/194 висловила «серйозне занепокоєння з приводу прогресуючої мілітаризації Криму». У резолюції також засуджується будівництво Москвою Керченського моста і недавнє «невиправдане застосування сили проти суден ВМС України» в Керченській протоці і Азовському морі.
Не можна забувати, що окупація Кримського півострова Росією стала прелюдією до більш широкої кампанії агресії, в тому числі і вторгнення Росії на схід України з використанням регулярних військ і найманців. В результаті загинули майже 13 тисяч українців і 298 пасажирів рейсу MH17, серед яких були громадяни різних країн, в тому числі 38 австралійців. Вони стали жертвами катастрофи літака, збитого російської бойової ракетою.
У цю п'ятирічну річницю окупації Росією українського Кримського півострова факти, зафіксовані в резолюціях Генеральної Асамблеї ООН (підготовлених у співавторстві з Австралією), говорять самі за себе.
Якщо вам дорога демократія і верховенство права, права людини і свобода судноплавства, якщо ви щиро вірите, що міжнародний порядок, заснований на правилах, робить наше життя безпечнішим, то ви ніколи не зможете терпимо ставитися до російської пропаганди щодо України. І будете підтримувати посилення тиску на Кремль з тим, щоб він почав дотримуватися принципів міжнародного права.