Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Австралією
Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Австралією
Опубліковано 06 травня 2020 року о 18:30
Інформація надана станом на початок 2021 року
Австралія є високорозвинутою країною, яка посідає 13 сходинку у світі за обсягом номінального ВВП (1,4 трлн. дол. США), а також 18-те за паритетом купівельної спроможності. До початку пандемії економіка країни перебувала у стадії зростання протягом 28 років.
Завдяки рішучим заходам уряду з підтримки платоспроможності населення та національних компаній Австралія змогла вже наприкінці 2020 року вийти з періоду рецеції, яка була пов’язана з обмежувальними заходами введеними через глобальну пандемію COVID-19. Незважаючи на те, що за підсумками 2020 року національний ВВП країни зменшився на 3,8%, економічна ситуація в Австралії на початку 2021 року відзначалася активним зростанням ділової активності, нарощуванням обсягів інвестицій та торгівлі. Водночас, повноцінне відновлення економічного розвитку в Австралії очікується лише наприкінці 2021 року.
Економіка Австралії є надзвичайно інтегрованою у світову економічну систему, особливо в частині азіатсько-тихоокеанського регіону. Головні торговельні партнери країни: Китай, Японія, США, Південна Корея, Велика Британія та Індія. Протягом останніх років Австралія зберігає профіцит зовнішньої торгівлі. Загальний обсяг зовнішньої торгівлі Австралії у 2020 фінансовому році складає понад 873 млрд. австрал. дол., з яких 474 млрд. припадає на експорт.
Головними статтями австралійського експорту залишаються сировинна продукція, зокрема залізна руда, вугілля, яловичина, освітні та туристичні послуги. Серед провідних статей австралійського імпорту варто відзначити продукти нафтопереробки, транспортні засоби, телекомунікаційне обладнання, медичне обладнання та фармацевтична продукція.
Австралія здійснює активну політику у напрямі забезпечення доступу до зовнішніх ринків для національних товаровиробників. Зокрема, наразі Австралією укладено 15 угод про вільну торгівлю, що надає доступ до ринків 24 країн. Продовжується робота щодо підготовки до укладення відповідних угод з Європейським Союзом та Великою Британією.
Загострення протягом 2020 року протистояння з Китаєм у політичній сфері призвело до введення Пекіном обмежень щодо ввезення австралійської продукції. Така ситуація стимулює австралійських товаровиробників до пошуку нових торговельних партнерів та створює сприятливі умови для розширення співпраці між Україною та Австралією в економічній сфері.
Австралія посідає провідне місце серед торговельних партнерів України в Океанії.
За даними Державної служби статистики України, за підсумками першого півріччя 2021 року обсяг торгівлі товарами між Україною та Австралією склав 107,5 млн. дол. США. Експорт товарів з України до Австралії становив 28,8 млн. дол. США (зростання на 63%), у той час як імпорт австралійської продукції в Україну – 78,7 млн. дол. США (збільшення у більш ніж чотири рази).
Головними статтями українського товарного експорту до Австралії стали металургійна та машинобудівна продукція, у тому числі морські/річкові судна, вироби з пластмаси, а також жири та олії тваринного і рослинного походження.
Натомість, номенклатура імпорту до України містила мінеральні палива, машинобудівну і фармацевтичну продукцію, оптичні прилади, вовну, дорогоцінне каміння, папір та картон.
Водночас, обсяг двосторонньої торгівлі послугами за підсумками першого кварталу 2021 року становив 3,1 млн. дол. США, з яких 2,5 млн. дол. США припадає на експорт (зростання на 35%) і 0,6 млн. дол. США – на імпорт (зростання на 62%). Серед категорій послуг у двосторонній торгівлі слід відзначити транспортні, туристичні та телекомунікаційні.
Станом на липень 2021 року в економіку України було залучено понад 0,6 млн. дол. США інвестицій з Австралії. Найбільший обсяг австралійських інвестицій надійшов до таких галузей української економіки як: оптова та роздрібна торгівля, інформаційні технології та телекомунікації.
Одним з важливих питань двостороннього порядку денного в економічній сфері, вирішення якого може позитивно позначитися на рівні австралійсько-українського економічного співробітництва є включення нашої держави до Генералізованої системи торговельних преференцій (ГСП) Австралії. Наразі причетні державні установи двох країн продовжують обговорення оптимального варіанту позитивного вирішення даного питання.
Державними установами Австралії широко використовується механізм закупівель товарів та послуг через тендерні процедури. Зокрема, протягом 2018-2019 років для державних потреб були здійснені закупівлі продукції та послуг на загальну суму 64,5 млрд. австрал. доларів. Головним координатором та установою, яка забезпечує функціонування централізованого порталу AusTender з державних закупівель (https://www.tenders.gov.au/) виступає Міністерство фінансів Австралії. Контактна інформація офісу AusTender з підтримки функціонування порталу: +61 2 6215 1558, еmail: [email protected].
Міжнародні компанії мають право брати участь у тендерних процедурах на загальних підставах.
Варто зазначити, що окрім відкритих тендерів, державними установами Австралії здійснюються також «закриті» тендерні закупки продукції та послуг, до яких допускається обмежене коло постачальників.
Максимальна сума контрактної пропозиції в рамках тендерних процедур становить 400 тис. австрал. дол. (для будівельних робіт – 7,5 млн. австрал. дол.).
Тендерні закупівлі для потреб державних установ на місцевому рівні координуються відповідними підрозділами урядів штатів та територій Австралії. Інтернет сторінки порталів, на яких розміщуються тендерні пропозиції наведені нижче:
Дипломатична підтримка вітчизняних експортерів є одним з важливих напрямів роботи МЗС, яка спрямована на розширення географії ринків збуту та забезпечення галузевої диверсифікації вітчизняного експорту.
У контексті забезпечення реалізації національних пріоритетів, сприяння виходу українських експортерів на зовнішні ринки, захисту їхніх економічних інтересів за кордоном і залучення прямих іноземних інвестицій в економіку України з квітня 2013 року при МЗС діє Рада експортерів та інвесторів (РЕІ).
У рамках РЕІ на постійній основі здійснюється моніторинг та оперативне інформування національних виробників стосовно потенційних можливостей розширення української присутності на світових ринках, зацікавленості іноземних компаній у налагодженні контактів з вітчизняними партнерами.
На території країни можлива реєстрація підприємств наступної форми власності:
Відкрита компанія з обмеженою формою відповідальності
Таке підприємство реєструють на Австралійській біржі. Також можливе відкриття компанії без відповідної реєстрації.
Приватна компанія з обмеженою відповідальністю
Це закрите підприємство, акціонери якого беруть участь в капіталі компанії тільки в межах своїх оплачених акцій.
Компанія з обмеженою відповідальністю по гарантії
При такій формі власності акціонери несуть відповідальність тільки в межах заздалегідь обговорених гарантій. Зазвичай таким способом реєструють некомерційні підприємства та благодійні товариства.
Партнерства
Ці підприємства мають різні форми управління, в залежності від штату, в якому вони реєструються. Партнерства бувають як з обмеженою, так і з необмеженою відповідальністю.
Етапи реєстрації компанії в Австралії:
Вибір унікального назви і організаційно-правової форми власності.
Подача заяви на реєстрацію компанії (форма 201) в Комісію з цінних паперів і інвестицій (ASIC). Мінімум один з директорів повинен бути громадянином Австралії. Процедура займає один день і коштує 463 австралійських долара. Після цього новій компанії присвоюється номер (ACN) і видається свідоцтво про реєстрацію.
Реєстрація в податковому управлінні. У разі річного обороту понад 75 тисяч австралійських доларів компанії обов'язково видається спеціальний код з 11 цифр (ABN) для сплати GST (аналог ПДВ). Процедура робиться протягом дня онлайн.
Реєстрація найманих працівників в органах соціального страхування.
Щодо зацікавленості австралійської компанії у придбанніолії в Україні
Австралійська компанія “Colossus Oil” (м. Мельбурн), яка є одним з провідних постачальників олійної продукції у штаті Вікторія, зацікавлена у закупівлі на довготривалій основі соняшникової та кукурудзяної олії в Україні.