Портал в режимі тестування та наповнення
Українці в Австралії
Опубліковано 23 серпня 2012 року о 18:44

Українська громада в Австралії

В Австралії проживає близько 38 тис. представників української діаспори.

Перша українська громада Південної Австралії була заснована у травні 1949 року. Протягом кількох наступних років виникли громади в інших штатах.

Перше Об’єднання українців Австралії було утворене 10 червня 1950 року на першому загально-австралійському з’їзді українців.

На четвертому з’їзді у 1953 році був створений Союз українських організацій Австралії (СУОА), що до цього часу координує діяльність громад та інших українських організацій, представляє австралійських українців у їх зносинах з представниками української діаспори в інших країнах світу. Штаб-квартира СУОА знаходиться в Мельбурні – місті найбільшого зосередження українства Австралії. Головою СУОА є Стефан Романів.

На даний час до складу СУОА належать 22 організації закордонних українців.

Молодіжний рухподіляється на дві організації – Пласт і Спілку української молоді (СУМ). Обидві організації підтримують зв’язки з австралійськими і міжнародними молодіжними організаціями.

Активно розвивався в Австралії український жіночий рух. Союз українок Австралії (СУА) діє з 1949 року.

Переважна більшість українців Австралії належить до УГКЦ або до УАПЦ.

ЗМІ української громади в Австралії

Важливу роль житті української громади в Австралії відіграють засоби масової інформації. У 60-х роках виходило понад 20 різноманітних видань, деякі продовжують існувати до цього часу.

Сьогодні наймасовішими є дві газети-двотижневики: «Вільна Думка» та «Церква і Життя». Газета «Вільна Думка» є першою українською газетою в Австралії та виходить в Сіднеї з 10 липня 1949 року, має своїх представників в Мельбурні, Аделаїді, Воллонгонгу і Ньюкаслі. Газета «Церква і Життя» видається в Мельбурні з квітня 1960 року.

В штаті Вікторія працюють дві українські радіостанції «СБС» та «Three ZZZ». В Сіднеї також функціонує українська радіостанція «СБС».

На початку 90-х років газети «Вільна Думка» та «Церква і Життя» почали видавати англомовну сторінку. На даний час газети видають всю інформацію двома мовами, українською та англійською.

В червні 2009 року головного редактора українського часопису в Австралії «Вільна Думка» Володимира Шумського було нагороджено орденом Австралії за заслуги перед українською та австралійською спільнотою.

Українська громада штату Південна Австралія також видає щомісячний україномовний журнал «Наша Громада».

З початку вересня 2014 р. на телеканалі «SBS Australia» два рази на тиждень виходять програми телеканалу «Перший Ukraine».

Визначні представники української громади

Визначні українці:

1. Голова Союзу українських організацій Австралії С.Романів.

2. Спортивний тренер В.Коваленко.

3. Головний редактор українського часопису в Австралії «Вільна Думка» В.Шумський. У червні 2009 року В.Шумський. Нагороджений орденом Австралії за заслуги перед українською та австралійською спільнотою.

4. Почесний консул України в Мельбурні В.Ботте.

5. Професор М.Павлишин. Очолює Наукове товариство імені Тараса Шевченка, Центр (кафедру) україністики імені М.Зерова в Мельбурні при Університеті Монаша.

Найбільш активні представники діаспори:

1. Заступник Голови СУОА М.Ткачук.

2. Диригент Кафедрального хору при парафії св. Апл. Петра і Павла в Мельбурні, а також Капелли «Черемош» при Спілці української молоді В.Головко. Організатор ряду хорових колективів: «Просвіт», «Надія Церкви», «Благовіст». У 2009 році йому присвоєно Президентом України звання «Заслужений діяч мистецтв України».

3. Голова Союзу українок Австралії Г.Касіян.

4. Діяч мистецтв М.Моравська-Дехніч. Мистецький керівник танцювального ансамблю «Верховина» Спілки української молоді. У 2009 році їй присвоєно Президентом України звання «Заслужений діяч мистецтв України».

5. Діяч мистецтв О.Тарнавська. Куратор Молодечого Кафедрального хору при Українській католицькій кафедральній парафії св. Апл. Петра і Павла в Мельбурні, член Союзу українок Австралії, секретар управи Об’єднання українських католицьких організацій Австралії, секретар управи української громади штату Вікторія, член Пласту. У 2009 році їй присвоєно Президентом України звання «Заслужений діяч мистецтв України».

6. Отець З.Хоркавий. Куратор Музею українського мистецтва імені Владики Івана Прашка в Мельбурні (Австралія), член Спілки української молоді, української громади штату Вікторія (Австралія). У 2009 році йому присвоєно Президентом України звання «Заслужений діяч культури України».

7. Голова Української центральної шкільної ради в Австралії О.Стефин.

 

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux